Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký výprodej dolaru pokračuje ... další metou je historické minimum 1,19 USD/EUR

Velký výprodej dolaru pokračuje ... další metou je historické minimum 1,19 USD/EUR

30.09.2003 11:04
Autor: 

Zatímco koruna je dnes relativně v klidu, alespoň co se týká jejího vztahu k euru, prudký propad zachvátil americký dolar. Česká měna tak v průběhu dnešního dopoledne posiluje na 27,29 Kč/USD (tříměsíční maximum), k euru stagnuje kolem úrovně 31,85 Kč/EUR.

Eurokorunový trh je klidný a vyčkává na další směr, kurz se nyní drží nad úrovní 31,85 Kč/EUR (dnešní otevírací kurz - 31,80). Údaj o zahraničním dluhu, investiční pozici a peněžní zásobě nebyl pro korunu žádným impulsem. Domácí politika si vybírá oddechový čas, negativním faktorem je ale dění za hranicemi.

Polský zlotý láme jeden rekord za druhým, dnes oslabil k euru na nové historické minimum 4,645 PZL/EUR částečně vlivem vývoje na eurodolaru, dílem obav o vládní reformní balíček. Slovenská koruna dnes koriguje předchozí posílení a klesá na 41,23 SKK/EUR, forint je relativně nejvíce v klidu - mírně oslabuje na 254,7 HUF/EUR.

Dnes by mohla koruna setrvat v pásmu 31,80 až 32,00 Kč/EUR, tyto úrovně lze rovněž považovat za důležité technické hranice oddělující růst od propadu.

Prudký propad dolaru skoro ke všem světovým měnám byl pro část investorů a spekulantů nečekaný. Rozdílné odhady kurzového vývoje vyplývají z rozdílného vnímání budoucího ekonomického vývoje. Dolar pokračuje i dnes v prudkém včerejším propadu, aktuálně se pohybuje na nových 3měsíčním minimech 1,1670 USD/EUR a k japonskému jenu na 110,43 JPY/USD.

Co bylo spouštěcím mechanismem vlny výprodejů americké měny není jisté, každopádně propad byl akcelerován neustálým prorážením technických stop-loss úrovní. V tuto chvíli je trh výrazně přeprodaný dolarem, což v situaci před zveřejněním řady makroekonomických informací signalizuje vysoké riziko současného eurodolarového trhu.

Dalším mezníkem růstu eura je jeho historické maximu kolem 1,19 USD/EUR, otázkou je chování Evropské centrální banky, pokud evropská měna dále posílí. Postoj mnohých centrálních bank je totiž jasný - Japonsko intervenuje (pravděpodobně i dnes) proti posílení své měny, a o USA se spekuluje, že již nadobro opustily (resp. na základě veřejných insider informací ze summitu G7) starou dobrou politiku silného dolaru s vidinou vylepšení dvojího deficitu.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data