Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna znovu šplhá nahoru, globální propad dolaru se projevuje růstem kurzu přes 28,00 Kč/USD

Koruna znovu šplhá nahoru, globální propad dolaru se projevuje růstem kurzu přes 28,00 Kč/USD

22.09.2003 10:46
Autor: 

Koruna se po hektickém závěru minulého týdne postupně uklidňuje, dnes otevřela na úrovni 32,14 Kč za euro, v tuto chvíli znovu posiluje na 32,05 Kč/EUR. Výraznější pohyb směrem nahoru je patrný na kurzu Kč/USD, česká měna těží z všeobecného propadu dolaru a posiluje přes úroveň 28,00 Kč/USD na 27,90 Kč/USD.

Informace o schodku zahraničního obchodu se na eurokorunovém kurzu neodrazila, resp. koruna po jeho zveřejnění oslabila na 32,18 Kč/EUR, rychle se ale vrátila zpět. Deficit byl v souladu s očekáváním trhu, mírně ale nad odhadem Patria. Makroekonomické údaje mají v době nervózní politiky jen sekundární vliv na měnu, projeví se však v delším horizontu.

Pro nás byl prudký růst koruny o 70 haléřů k euru nečekaný, domníváme se, že vláda stále nemá v boji o reformu vyhráno, koruna má tedy tudíž potenciál znovu oslabit. Na cestě nahoru je potom důležitá úroveň kolem 32,00 Kč/EUR, kurz by musel posílit a zůstat u 31,90 Kč/EUR, aby se měna mohla pod 32,00 udržet. Očekáváme vyšší volatilitu v následujících dnech.

Dolar v pátek oslaboval v nervozitě přes summitem zemí G7. Výsledky summitu byly dle očekávání - v závěrečném stanovisku se píše, že hlavní země a ekonomické oblasti (těmi je míněna pravděpodobně Asie) by měly umožnit větší flexibilitu kurzů. Z toho vyplývá, že např. japonský jen by měl zůstat bez intervencí proti jeho posilování. Je jasné, že Spojené státy si uvědomují nezbytnost oslabení dolaru pro to, aby se mohly vypořádat s vysokým schodkem běžného účtu platební bilance.

Dolar se v průběhu asijského obchodování propadl až na 111,45 JPY/USD z páteční úrovně kolem 114,00, japonská centrální banka, resp. ministerstvo financí si možná vzalo doporučení G7 k srdci a neintervenovalo, i když vlivný Mizoguči z MF tvrdí, že summit G7 Japonsko nijak konkrétně nekritizoval. K euru se dolar propadl v noci až na 1,1495 USD/EUR (vs. 1,1360 v pátek), nyní se obchoduje kolem 1,1490 se slábnoucí trajektorií.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů