Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Duisenberg: euro kolem 1,20 USD/EUR by ECB usnadnilo boj s inflací

Duisenberg: euro kolem 1,20 USD/EUR by ECB usnadnilo boj s inflací

11.09.2003 9:23
Autor: 

Co řekl včera Wim Duisenberg, šéf Evropské centrální banky, o euru před Evropským parlamentem? Byl velmi opatrný, ostatně jako vždy, vyjadřoval se v náznacích a bez jasné interpretace, dával přednost makroekonomickému pohledu na devizový trh.

* obecně: euro se pohybuje v posilujícím trendu, silné euro pomáhá bance plnit cíl cenové stability

* ECB při rozhodování o úrokových sazbách bere v úvahu pohyby na devizovém trhu

* není přesně jasné, proč euro korigovalo svá květnová minima (1,19 USD/EUR), nicméně nyní znovu začíná oživovat

* volatilita je výrazná, ale základní pohyb se zdá být apreciační, což Duisenberga vzhledem k příznačné světové makroekonomické nerovnováze nepřekvapuje

* jedním z kurzových faktorů může být úrokový diferenciál mezi eurozónou a USA, je vliv je ale velmi malý

* ECB očekává, že inflace letos poklesne k 2procentnímu limitu ... pokud by vývoj kurzu eura nebo jiných faktorů vedl k nutnosti změnit tato očekávání, změnila by ECB měnovou politiku

* kurzová úroveň 1,20 USD/EUR by usnadnila splnění inflačního cíle, tvrdí Duisenberg, export by se ale dostal do obtíží

* podíl eura na světových rezervách je dnes mírně vyšší nebo stejný jako podíl původních měn před zavedením eura (1. ledna 1999)

(zdroj: Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s
14:45MakroMixér s Liborem Jelenem o eskalaci konfliktu v Íránu, dražších energiích i dopadech na českou ekonomiku
14:40Primoco dodalo drony za 100 milionů Kč španělské Guardia Civil. Plánuje navýšit produkci až na 300 dronů ročně
11:48Dluhopisy se odrážejí ode dna. Investoři zaceňují rizika recese, výnosy klesají  
11:28Sázky na vyšší sazby ustupují, což svědčí akciím i dluhopisům  
10:28Rohan financing s.r.o.: Oznámení o změně emisních podmínek
10:25Rozbřesk: Situace v Íránu se dál dramatizuje, česká inflace se v březnu může vrátit nad dvě procenta
8:58Ropa kvůli Blízkému východu dál zdražuje
8:58J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:56Válka v Íránu dále eskaluje, ropa zpět nad 115 dolary a futures jsou smíšené  
6:09Průzkum Fidelity: Geopolitika zesiluje rostoucí rozdíly na rozvíjejících se trzích  
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa