Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna nebyla důrazná na 32,60 Kč/EUR, a proto nakonec posílila na 32,46 Kč za euro

Koruna nebyla důrazná na 32,60 Kč/EUR, a proto nakonec posílila na 32,46 Kč za euro

28.08.2003 18:02
Autor: 

ČNB ponechala sazby beze změny a koruna mírně posílila ... kauzalita však není zjevná. Faktem je, že česká měna končí o deset haléřů silnější - na úrovni 32,46 Kč za euro. K americkému dolaru se posílení koruny ještě multiplikovalo odpoledním propadem dolaru k euru a česká měna končí na 29,81 Kč/USD, i když se během dne obchodovala i na úrovni 30,10 Kč/USD. Vývoj na ostatních středoevropských trzích byl bez trendu.

Těsně před polednem ještě hrozilo, že koruna překročí 32,61 Kč/EUR a poklesne volným pádem, nicméně po obědě se nálada zlepšila. Úroveň 32,60 Kč/EUR považujeme i nadále za technicky velmi silnou, a když nebyla po dva dny překonána, přišla mírná korekce. Politická nejistota však stále panuje a bude hlavní negativní pákou, která bude v následujících dnech působit proti posílení české měny.

Z komentářů ČNB se zdá, že se o případné další snížení úrokových sazeb do konce roku ještě svede tuhý boj, neboť se objevují inflační rizika (samozřejmě relativně k prognóze ČNB a jejímu cíli). Snížení sazeb potom, při platnosti podmínky úrokového diferenciálu, obvykle působí na měnu depreciačně. Guvernér Tůma rovněž řekl, že považuje kurz koruny za stabilní a banka neočekává, že se měna vydá po sestupné trajektorii. Pro korunu jde o pozitivní výroky.

Eurodolarový trh s napětím očekával výsledek revize růstu amerického HDP za druhý kvartál. 3,1procentní přírůstek byl vyšší, než se v průměru čekalo, průměr je ale někdy špatné měřítko nálady na trhu. Investoři vlastně jen "dostali, to co chtěli," proč tedy kupovat dolary (americké akcie) v situaci, kdy se eurodolarový kurz konsoliduje a rozhoduje se, kam dál? Dolar nakonec mírně oslabil - v tuto chvíli se vrátil až na 1,0900 USD/EUR, i když ještě po obědě atakoval silnou technickou úroveň 1,0800 USD/EUR. A co dál? Zítra bude zveřejněna konečná verze srpnového indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity - jen sekundární impuls pro dolar. Pokud nedojde k prolomení technických úrovní na straně poklesu nebo růstu, zůstane eurodolarový kurz pravděpodobně i zítra, před prodlouženým americkým víkendem, v pásmu 1,080 až 1,095 USD/EUR.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m