Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek obchodní bilance - letos poprvé dvouciferný!

Schodek obchodní bilance - letos poprvé dvouciferný!

22.8.2003 9:15
Autor: 

Zahraniční obchod České republiky skončil v červenci se schodkem 11,9 mld. Kč a poprvé od loňského prosince se vrátil k dvouciferné hodnotě. Patrně jen nakrátko. Vývoz se meziročně zvýšil o dlouho nevídaných 14,0% (rychleji rostl naposledy přesně před dvěma roky). Dovoz také výrazně akceleroval, meziročně vzrostl o 15,3% (také nejvyšší tempo růstu od července 2001).

Letošní červenec měl z pohledu zahraničního obchodu velmi netypický průběh. Zvýšení schodku obchodní bilance je sice pro tento měsíc obvyklé, docházelo k němu ovšem kvůli propadu vývozu. Letos se vývoz v porovnání s červnem snížil minimálně (o 711 mil. Kč). Za prohloubením schodku stojí zejména výrazně zvýšení dovozu. V červenci se dovoz zvýšil o více než 8 mld. Kč. Podstatné nárůst dovozu byl zaznamenán u chemikálií (+16,4%) a strojů a dopravních prostředků (+20,9%; osobní automobily a kovozpracující stroje).

Vzhledem k aktuálnímu stavu západoevropských ekonomik lze vývoj vývozu považovat velmi uspokojivý. Německá, francouzská, holandská a italská ekonomika jsou podle posledních oficiálních dat v recesi, přesto se vývoz do EU za prvních sedm měsíců letošního roku meziročně zvýšil o 9% (v červenci o 16,7%). Přírůstek vývozu do Německa, kam směřuje 37% českého vývozu, dosáhl ve stejném období 8% (v červenci dokonce 17,6%). Vývoj vývozu do značné míry předurčuje dovoz. Česká dolina sice disponuje mlékem a strdím, se základními surovinami je to však horší. Ke zvýšení vývozu o 10% je podle našeho modelu nutné zvýšit dovoz o 7%. Zvýšení dovozu v současné době podporuje také rychle rostoucí spotřebitelská poptávka. V červenci se přetavila do výrazného zvýšení dovozu osobních automobilů. Již v červnu se tržby z prodeje motorových vozidel zvýšily o 12,1%. Rychle rostoucí spotřebitelská poptávka sice drží růst české ekonomiky v kladných číslech, zároveň ovšem tlačí na prohloubení schodku obchodní bilance, které představuje negativní příspěvek k růstu HDP. Nicméně z pohledu devizového trhu nebo centrální banky nepředstavuje současné saldo obchodní bilance důvod ke znepokojení.

K příznivému vývoji zahraničního obchodu po celý letošní rok přispívají směnné relace. V červenci podle našeho odhadu dosáhl příznivý vliv směnných relací 1,3 mld. Kč, tj. nebýt příznivého vývoje vývozních a dovozních cen, schodek by nečinil 11,9 mld. Kč, ale 13,2 mld. Kč. Za prvních sedm měsíců letošního roku odhadujeme příznivý vliv směnných relací na 7,2 mld. Kč.

Za celý letošní rok by měl schodek obchodní bilance činit zhruba 70 mld. Kč, tj. přibližně stejně jako v loňském roce.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data