Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna propadla na minimum od prosince 2001 ... 32,50 Kč za euro; dolar stále

Koruna propadla na minimum od prosince 2001 ... 32,50 Kč za euro; dolar stále "v kurzu"

19.08.2003 17:53
Autor: 

Pozornost investorů byla dnes upjata především na eurodolarový trh, ten se však odpoledne uklidnil, což však nebránilo prudkému oslabení koruny, tentokrát nejen k dolaru, ale i k jednotné evropské měně. Historické denní statistiky závěrečných kurzů hovoří jasnou řečí - koruna zavřela na nejslabších úrovních od prosince 2001! Přesáhla totiž úroveň 32,50 Kč za euro, aby zavřela jen o pár haléřů silnější. Ve srovnání se včerejším závěrečným kurzem se česká měna propadla o 0,7%. K americkému dolaru se potom česká měna jen "vezla" a oslabila "pouze" na 4měsíční minimum 29,25 Kč/USD.

K žádným fundamentálním změnám ve vnímání optimálního kurzu koruny přitom nedošlo (co napoví páteční údaj o červencové obchodní bilanci?), ba naopak, obchodování bylo ještě prázdninové. Ani děním na ostatních trzích v regionu nebyla koruna inspirována - slovenská měna posílila na 42,13 SKK/EUR a forint rostl zpátky na 259,2 HUF/EUR. Dnešní pád koruny akcelerovalo průběžné prolamování technických úrovní, kolem 32,50 Kč za euro již je patrná silnější rezistence, nicméně další pád byl rovněž limitován blížícím se koncem seance. Nedomníváme se, že existují fundamentální důvody pro větší depreciaci české měny (například přes 32,70), pravděpodobnější scénář pro následující dny je návrat cca na úroveň 32,40 Kč za euro. Do konce roku koruna potom pravděpodobně mírně posílí.

Dolar do 14. hodiny ještě posiloval k euru na nová 3,5měsíční maxima (1,1056 USD/EUR) tak, jak předpovídají někteří zahraniční analytici, i když německý index ZEW dopoledne indikoval lepší zítřky pro eurozónu.

Až horší index spotřebitelské důvěry v USA a následný nevýrazný "open" na Wall street zastavil dolar v jeho vzletu a zbrzdil jej na aktuální úroveň kolem 1,1110 USD/EUR. Zájem o dolar je však příliš silný a ani pokles srpnové hodnoty Michiganského indexu na 90,2 b., když se očekával růst přes 91,0 bodů, nemůže sentiment tak rychle změnit. Změnu trendu by způsobila až série negativních makrodat ze Spojených států.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)