Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NKÚ: Hrad i Úřad vlády špatně hospodařily se státními penězi

NKÚ: Hrad i Úřad vlády špatně hospodařily se státními penězi

11.08.2003 18:23
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy NKÚ
Cílem kontroly bylo prověřit hospodaření s rozpočtovými prostředky a s majetkem státu. Kontrolované bylo období let 2000 – 2001. Kontrolovanou osobou byl Úřad vlády České republiky.

* Úřad vlády nepostupoval nejhospodárnějším způsobem a nepoužíval rozpočtové prostředky pouze ke krytí nezbytných potřeb a pro účely, na něž byly určeny, a to v roce 2000 nejméně ve výši 3 680 tis. Kč a v roce 2001 nejméně ve výši 3 430 tis. Kč. V některých případech nedodržoval předpisy pro odměňování zaměstnanců a některá ustanovení zákoníku práce vztahující se k odměňování.

* Úřad vlády nedodržoval při zadávání veřejných zakázek v některých případech zákonem stanovené povinnosti, např. rozdělením jedné akce na více zakázek obcházel zákon o zadávání veřejných zakázek.

* Úřad vlády nevedl účetnictví tak, aby bylo úplné, průkazné a správné. Při provádění inventarizací ověřoval fyzickou inventurou jen stav části svého majetku, neúčtoval o hospodářské činnosti, kterou prováděl bez opory v právních předpisech.

* Byty, které Úřad vlády převzal a které byly smluvně určeny k uspokojování bytových potřeb členů vlády, soudců Vrchního a Krajského soudu v Praze, používal v převážné míře k uspokojování bytových potřeb zaměstnanců ministerstev a dalších ústředních orgánů. Správu těchto bytů svěřil obchodní společnosti, přičemž nezabezpečil pravidelné převádění příjmů z nájemného na svůj příjmový účet ani zachycení této agendy ve svém účetnictví. V roce 2000 došlo vlivem rozpočtových opatření k navýšení rozpočtovaných částek, ale jejich skutečné čerpání pak nedosáhlo ani výše původně schváleného rozpočtu. Částky uvedené v žádostech o provedení rozpočtových opatření byly nadhodnocovány.

Cílem kontroly (dále) bylo prověřit hospodaření s majetkem státu a nakládání s rozpočtovými prostředky kapitoly Kancelář prezidenta republiky. Kontrolovaným obdobím byly roky 2001 a 2002, v případě věcných souvislostí i období předcházející a navazující.

Kontrolovanými osobami byly Kancelář prezidenta republiky, Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány.

* Kancelář prezidenta republiky převedla právo hospodaření s nemovitým i movitým majetkem státu patřícím do její působnosti na zřizované příspěvkové organizace, přestože zákon č. 114/1993 Sb., o Kanceláři prezidenta republiky, stanoví, že toto právo vykonává KPR. Na tuto skutečnost upozorňovala již předcházející kontrola NKÚ č. 97/36 a hodnotila ji jako porušení uvedeného zákona.

* Kancelář prezidenta republiky je organizační složkou státu, tedy i účetní jednotkou. Jako účetní jednotka má povinnost vést účetnictví, a to úplně a správně tak, aby věrně zobrazovalo skutečnosti, které jsou jeho předmětem (§ 7 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví). Tato ustanovení nejsou plněna Kanceláří prezidenta republiky ani Správou Pražského hradu.

* Současně shora uvedeným postupem převedla na Správu Pražského hradu i majetek, který prokazatelně používá k výkonu své činnosti, např. inventář svých kanceláří, výpočetní techniku, automobily apod. Současně na Správu Pražského hradu převedla i finanční prostředky sloužící k úhradě nákladů své činnosti (spotřeba materiálů, energií, pohonných hmot apod.). Správa Pražského hradu o skutečnostech souvisejících s činností Kancelář prezidenta republiky účtuje ve svém účetnictví, s oddělením pouze v analytické evidenci.

* Kancelář prezidenta republiky tak vytvořila situaci, kdy obě organizace nedodržují právní předpisy, vedle uvedeného zákona o Kanceláři prezidenta republiky i zákon o účetnictví.

* Dále bylo kontrolou zjištěno, že Správa Pražského hradu nevedla v účetnictví zejména nemovité kulturní památky v hodnotě více než 1 971 mil. Kč, 226 položek uměleckých děl a předmětů, které nejsou kulturními památkami, a dalších cca 6 500 položek uměleckých děl a předmětů neměla oceněno. Do svého majetku nezahrnula předměty, které pořídila v souvislosti s pořádanými výstavami, a neúčtovala o technickém zhodnocení majetku. Nedostatky byly zjištěny v provádění inventarizací.

* V oblasti kapitálových výdajů zjistila kontrola nedostatečný a nedůsledný postup Kanceláře prezidenta republiky jako odpovědného správce kapitoly v přípravě, provádění a financování jednotlivých programů reprodukce majetku. Obdobně tomu bylo v činnosti přímých investorů, zejména Správy Pražského hradu, při realizaci dvou objemově nejvýznamnějších staveb o celkových investičních nákladech cca 395 mil. Kč, a to „Rekonstrukce čp. 2 – Ústav šlechtičen“ a „Rekonstrukce Středního a Západního křídla“.

* Kancelář prezidenta republiky nezabezpečila vypracování úplné a přesné dokumentace, což dále ovlivnilo uskutečňování přípravných a realizačních prací a jejich financování.

* Správa Pražského hradu dostatečně nezajistila plnění funkcí přímého investora akcí realizovaných z kapitoly Kancelář prezidenta republiky a v důsledku toho porušila v letech 1998 až 2002 rozpočtovou kázeň a neoprávněně – na jiný účel použila finanční prostředky státního rozpočtu v celkové výši 9 933 802 Kč.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.03.2021
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  
12:04Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za rok
11:48Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
11:47Evropské akcie si drží zisky vedle klesající Asie a Ameriky  
10:47Britská firma Deliveroo hodlá vstoupit na londýnskou burzu
10:39Petr Dufek: Rychlý růst mezd v časech lockdownu (?)
9:48SAB Finance a.s.: Oznámení o rozhodování valné hromady mimo zasedání (per rollam) včetně návrhů rozhodnutí
9:47Mall.cz údajně zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha
9:09Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let
9:04Průmyslová výroba v Německu v lednu nečekaně klesla
8:49Evropské burzy mají ráno namířeno do plusu, nervozita z výnosů ale nemizí  
8:23Senát USA schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů
6:08Co ohrožuje zotavení
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y