Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    Invesmart: Další dvě arbitráže kvůli Union bance

    05.08.2003 10:50
    Autor: 

    následuje úplné znění tiskové zprávy
    Praha 5. srpna 2003 – Většinový akcionář Union banky, nizozemská investiční společnost Invesmart B.V., a její 98% akcionář Paolo Catalfamo zaslali minulý čtvrtek Ministerstvu zahraničních věcí ČR a Ministerstvu financí ČR oznámení o zahájení dvou arbitrážních sporů podle dohod o podpoře a vzájemné ochraně investic uzavřených v prvém případě mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Nizozemským královstvím a mezi Českou republikou a Italskou republikou v případě druhém. K ustavení arbitrážních tribunálů však dojde až tehdy, nedojde-li v příštích šesti měsících ke smírnému řešení sporu. Základem nároku žalobců je nespravedlivé a diskriminační jednání a zničení jejich investice postupem ministerstva financí a České národní banky.

    „Nakonec nám nezbylo nic jiného, než chránit naše práva v arbitrážním řízení. Stále však doufáme, že se spor v příštích šesti měsících podaří smírně vyřešit,“ uvedl Paolo Catalfamo, předseda představenstva a ředitel společnosti Invesmart. „Motivem našeho jednání je ochrana našich práv, a nikoli vytváření další finanční zátěže pro české občany,“ dodal.

    Invesmart B.V. je investiční společnost registrovaná v Nizozemí. Invesmart se stal většinovým vlastníkem Union Group a Union banky v červnu 2002 a Česká národní banka pak v listopadu tuto transakci povolila. V únoru 2003 byla Union banka donucena uzavřít své pobočky. Česká národní banka poté poslala Union banku do likvidace, jejímž výsledkem byl i přes opakovaná prohlášení představitelů ČNB konkurz banky.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů