Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Invesmart: Arbitráž kvůli Union bance začíná … ve hře je 10 mld. Kč

Invesmart: Arbitráž kvůli Union bance začíná … ve hře je 10 mld. Kč

1.7.2003 15:29
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy
Praha 1. července 2003 – Stávající vlastník Union banky, nizozemská investiční společnost Invesmart B.V. oznámila, že okamžitě zahájí arbitrážní řízení proti České republice podle pravidel UNCITRAL. Vedení a akcionáři společnosti k tomuto rozhodnutí dospěli poté, co důkladně zhodnotili osud své investice do Union banky a Union Group a následující události, které vyústily v konkurz Union banky. Invesmart bude proti České republice uplatňovat arbitrážní nárok ve výši 10 miliard Kč. Pozici žalobce potvrdila rovněž konzultační jednání s představiteli Evropské unie a významnými mezinárodními právními kancelářemi specializovanými na arbitráže. Některé z těchto právních firem přitom již společnosti v arbitrážních sporech s ČR zastupují. Oficiální dokumenty budou příslušným českým orgánům předloženy v souladu s dohodou o vzájemné ochraně a podpoře investic v nejbližších týdnech.

„Udělali jsme všechno pro to, abychom se arbitráži vyhnuli,“ uvedl Paolo Catalfamo, předseda představenstva a ředitel společnosti Invesmart. „I po uzavření poboček Union banky jsme se snažili pro klienty a věřitele Union banky najít co nejlepší řešení a případné zahájení arbitráže jsme odkládali. Rozhodnutí České národní banky poslat Union banku do likvidace, jehož přímým důsledkem bylo vyhlášení konkurzu na UB, však neumožnilo realizovat naši dohodu se společností Goldman Sachs a donutilo nás domáhat se ochrany našich zájmů u mezinárodní arbitráže,“ dodal.

Invesmart B.V. je investiční společnost registrovaná v Nizozemí. Invesmart se stal většinovým vlastníkem Union Group a Union banky v červnu 2002 a Česká národní banka pak v listopadu tuto transakci povolila. V únoru 2003 byla Union banka donucena uzavřít své pobočky. Česká národní banka poté poslala Union banku do likvidace, jejímž výsledkem byl i přes opakovaná prohlášení představitelů ČNB konkurz banky.


Váš názor
 • Agrobanka a IPB
  2.7.2003 11:37

  A kdy už přijde na řadu Agrobanka a IPB? Začínám být netrpělivý.
  Napálený akcionář
  • Máš smůlu, šikulo
   2.7.2003 12:05

   Pokud nejsi státní občan země, s kterou má ČR uzavřenu dohodu o ochraně investic a pokud jsi nepodal na ČR žalobu o náhradu škody k arbitrážnímu soudu a spor nevyhrál, pak nedostaneš nic. Ikdyby Nomura, Saluka, Johan aus Seireit vyhráli sto miliard. Ledaže přesvědčíš nějaké pány poslance, aby prosadili zákon, v jehož rámci tě odškodní. Pak ovšem můžou jít a šmahem odškodnit všechny akcionáře, kteří ze své spekulace získali méně než nominál + Pribor.
   Kozina
  • dockame se
   2.7.2003 11:52

   Obavam se, ze to nemusi trvat dlouho... V ramci reformy verejnych financi by ministr Sobotka mel vyclenit specialni fond na arbitraze nebo zavest novou dan. Muzeme ji nazvat treba "Zeleznou dani" :-)
   Karel P.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data