Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Reakce na článek v dnešním tisku o správních poplatcí

MF: Reakce na článek v dnešním tisku o správních poplatcí

3.6.2003 15:22
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy MF
Důvodem přípravy nového zákona o správních poplatcích rozhodně nebyl růst fiskálních příjmů, jak uvedl dnešní tisk. Novela bude mít totiž přesně opačný dopad. Předpokládá se snížení příjmů ze správních poplatků o zhruba 0,5 mld. Kč. Výnos ze správních poplatků za rok 2004 by měl činit 3,6 mld. Kč. Pro srovnání, v roce 2002 dosáhly příjmy ze správních poplatků 4,1. mld Kč. Příjmy krajů a obcí by v důsledku tohoto návrhu zákona měly vzrůst o téměř 1 miliardu, což koresponduje s reformou veřejné správy. Návrh byl do legislativní radě vlády k projednání.

V současné době platí zákon z roku 1992 (účinnost od 1.1.1993). Počet novel tohoto zákona dosáhl k dnešnímu dni čísla 46. Důsledkem častých a nesystémových novelizací se systém správních poplatků stal komplikovaný. Důvodem pro předložení nového návrhu zákona o správních poplatcích je proto sjednocení, zpřesnění a zpřehlednění systému včetně sazebníku správních poplatků. Celá řada správních řízení se od roku 1993 změnila, zanikla nebo naopak nově vznikla. Zvyšují se také požadavky na zabezpečení dokladů proti padělání. V mnoha případech byl výkon správní činnosti přenesen na kraje a obce. Na tyto změny tento zákon reaguje změnou rozpočtového určení, což znamená, že vybrané poplatky jsou příjmem obcí a krajů (viz první odstavec).

V následující tabulce uvádíme přehled několika vybraných poplatků za správní řízení. Upozorňujeme, že za prvopisy matričních dokladů a v případě výměny po uplynutí jejich platnosti ze zákona je od poplatku osvobozeno. To zůstává zachováno i v návrhu tohoto zákona.

Správní řízení

Návrh sazebníku (Kč)

Dosud platný sazebník (Kč)

Restaurátorské licence

500

1 000

Registrace léku

2 000

70 000

Prodloužení platnosti registrace léku

2 000

60 000

Znovuvydání (opis) rodného listu

100 (1)

100 (2)

Vydání řidičského průkazu (3)

200

50

Vydání nového občanského průkazu za průkaz poškozený, zničený,ztracený nebo odcizený.

100

100

Vydání cestovního pasu se strojově čitelnou zónou

400

200

Povolení k pobytu cizinci

1 000

1 0001) Nová podoba rodného listu: 100 Kč.
2) 2 strany á 50 Kč.
3) Vztahuje se pouze na vydání nových ŘP.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba