Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna proráží 31,30 Kč za euro a směřuje nahoru, k dolaru však oslabuje

Koruna proráží 31,30 Kč za euro a směřuje nahoru, k dolaru však oslabuje

02.06.2003 10:41
Autor: 

Koruna dnes pokračuje v posilování nastartovaném již v minulém týdnu, které bylo přerušeno jen čtvrteční regionální turbulencí. Kurz české měny dopoledne proráží 31,30 Kč za euro a dostává se až na 31,24 Kč/EUR, aktuálně se pohybuje kolem 31,28. K americkému dolaru koruna mírně oslabuje na 26,78 Kč/USD vinou globálního oživení americké měny.

Očekávané údaje o státním rozpočtu ke konci května by na korunu neměly mít žádný efekt. V průběhu týdne bude mezi významnější zprávy patřit informace o platební bilance za první čtvrtletí (středa). Posilování koruny je dáno oslabování eura k dolaru, tedy eurodolarovým trhem, a blížícím se termínem polského a českého referenda o vstupu do EU. Kurz koruny by měl dnes zůstat v pásmu 31,20 až 31,40 Kč/EUR, prudké výkyvy tedy nečekáme.

Dolar v poslední době zvýšil fluktuaci v pásmu 1,17 až 1,19 USD/EUR poté, co se jeho propad zastavil za úrovní 1,1915 USD za euro. Dnes se americké měně podařilo dostat se dokonce pod 1,17 na aktuálních 1,1687 USD/EUR a lze očekávat další mírné posilování v průběhu několika málo dnů před zasedáním ECB a rozhodnutím o sazbách (5. června). Investoři pokračují v redukování svých dlouhých euro pozic, přičemž zvýšená volatilita kurzu vytváří prostor k realizaci maržových zisků velkých obchodníků.

Na druhou stranu, na trhu se objevily názory, že saudskoarabští investoři při zaváhání dolaru znovu restrukturalizují svá portfolia ve prospěch eura. Dnešní vývoj eurodolaru bude ovlivněn indikátory sentimentu v eurozóně, rychlým odhadem inflace za květen v EU a odpoledne indexem aktivity v americkém průmyslu. Trh je rovněž mírně nervózní v očekávání závěrů z jednání G8 - bylo oznámeno, že dnes se jedná o devizových kurzech. Dalšímu posilování dolaru by nahrálo varování, že euro je již příliš silné (resp. ohrožuje evropskou ekonomiku) či potvrzení americké politiky silného dolaru.

Pohled na ostatní středoevropské měny skýtá smíšený obrázek - slovenská koruna pokračuje v posilování na 41,10 SKK/EUR, polský zlotý začal dnes silnější než v pátek, ale postupně oslabuje na 4,384 PZL/EUR. Forint zůstává slabý kolem 250,0 HUF/EUR.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2026
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku končí. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
10:37Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD