Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna v poledne prudce posílila na 31,34 Kč/EUR a zisky si udržela až do konce seance

Koruna v poledne prudce posílila na 31,34 Kč/EUR a zisky si udržela až do konce seance

15.05.2003 17:55
Autor: 

Koruna zásluhou de facto jediného většího nákupního příkazu posílila kolem poledne neočekávaně razantně. Z ranních 31,50 Kč/EUR se kurz posunul na denní maximum 31,34, ze kterého koruna během odpoledne mírně ustupovala zpátky, aby se do jeho blízkosti v závěru vrátila (31,36 Kč/EUR). K americkému dolaru volatilní kurz končí posílením na 27,38 Kč/USD.

Česká měna dnes stejně jako včera na domácí makroekonomické zprávy nereagovala, pravděpodobně začne opět převažovat technické obchodování související s náladou na trhu a vývojem eurodolaru. Blížící se referenda o vstupu kandidátských zemí do EU působí na trhy spíše psychologicky, fundamentálně není k posilování žádný důvod. Zítra ČSÚ zveřejní pouze index cen průmyslových výrobců, reakci nečekáme. Koruna se v typicky pátečním obchodování pravděpodobně přesune do teritoria kolem 31,40 Kč za euro.

Dolar se nenechal významně ovlivnit odpoledními makroekonomickými daty a zůstává na úrovni kolem 1,1450 USD/EUR. Čísla o HDP evropských zemí byla negativní a indikují velmi slabý výkon Evropy ve srovnání s USA, to by se společně se spekulacemi na snížení vysokých evropských úrokových sazeb (očekáváno v červnu) mohlo stát katalyzátorem krátkodobého oživení dolaru. V posledních dnech je posilující měnou především japonský jen, který dnes vzrostl k dolaru na nejvyšší úroveň od února 2001a sílí i k euru. Na trhu opět zaznívají názory, že Bank of Japan dnes opět intervenovala. Zítra bude v rámci další větší dávky makroekonomických dat ze zahraničí zveřejněn index spotřebitelských cen a předběžný květnový údaj o spotřebitelské důvěře Michiganské univerzity, oba údaje patří z pohledu eurodolarového kurzu k těm důležitějším.

Z ostatních středoevropských měn nakonec mírně posílila jen slovenská koruna, na 41,07 SKK/EUR. Zítra začíná dvoudenní referendum o vstupu do EU.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.01.2026
13:36USA otevírá dveře venezuelské ropě, rafinéři a obchodníci zrychlují krok
13:23Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
12:00Trump požaduje vyšší výdaje na obranu, zároveň ale dodavatelům vyhrožuje
11:17Dopolední obchodování je pro akcie převážně červené, zisky koriguje také zlato  
10:58Český průmysl lehce nad naším očekáváním, HDP pro rok 2026 může být revidováno lehce vzhůru
10:48Největší trh světa pootevírá dveře: Čína zvažuje návrat čipů H200 od Nvidie
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta
11:30Goldman Sachs: pět titulů, kde banka vidí potenciál růstu o více než 70 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.