Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ prodá majoritu v Severočeské energetice, jedná o výměně podílů s RWE a E.ON

ČEZ prodá majoritu v Severočeské energetice, jedná o výměně podílů s RWE a E.ON

05.05.2003 10:23
Autor: 

doplněno o oficiální důvody prodeje Severočeeské energetiky
ČEZ se podle aktuálních zpráv agentury Reuters rozhodl prodat svůj majoritní podíl v Severočeské energetice. Prodej jednoho majoritního podílu ze spektra osmi distribučních společností, jež ČEZ získal v nedávné transakci od státu, nařídil antimonopolní úřad. ČEZ dále bude muset ještě prodat tři minoritní podíly.

Na dnešní tiskové konferenci ČEZ řekl novinářům, že jedná s německými firmami E.ON a RWE o výměně podílů v distributorech. ČEZ nabízí firmě E.ON své minority v Jihočeské a Jihomoravské energetice za její akcie v Západočeské a Východočeské energetice. Firmě RWE potom ČEZ nabídl svůj podíl v Pražské energetice za její akcie v Středočeské energetice. Výměny podílů budou podle ČEZ zahrnovat finanční kompenzace.

Před rozhodnutím ČEZ se spekulovalo, kterou majoritu společnost prodá. Rozhodovalo se pravděpodobně mezi Západočeskou energetikou, jež je nejmenší, a právě vybranou Severočeskou. ČEZ pravděpodobně dal přednost budování spojení mezi východem a západem země.

Tiskový mluvčí společnosti Ladislav Kříž řekl ČTK k důvodům prodeje Severočeské energetiky, že strategické zájmy ČEZ lze v regionu ošetřit přítomností uhelných elektráren a že vysoký podíl velkých oprávněných zákazníků činí Severočeskou energetiku obchodně zranitelnou. "Sporné dlouhodobé smluvní vztahy a skladba odběratelů je potencionálně riziková z hlediska platební schopnosti," dodal podle ČTK.

(zdroj: Reuters, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2026
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  
11:25NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
10:41FX Strategie: Warsh vrací sílu dolaru, ECB vyčkává a koruna v prázdninovém módu  
10:23Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, potvrdil ČSÚ
8:54Nejvyšší soud USA posiluje Trumpa, Microsoft padá a Rocket Lab expanduje  
8:50Rozbřesk: Zužující se úrokový diferenciál bere zlotému vítr z plachet
6:01El-Erian: AI má PR problém, americký přístup k ní je lepší než ten evropský
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů
8:57Rozbřesk: Co masivní propouštění ve VW může znamenat pro německou ekonomiku?
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa