Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sobotka trvá na zvýšení spotřebních daní ještě letos, další skok v lednu 2004

Sobotka trvá na zvýšení spotřebních daní ještě letos, další skok v lednu 2004

17.04.2003 13:38
Autor: 

Sobotka plánuje zvýšení spotřebních daní z tabáku a lihovin ještě letos, řekl to dnes na konferenci o partnerství veřejného a soukromého sektoru. První návrh na zvýšení těchto daní včera Poslaneckou sněmovnou neprošel o jediný hlas. "Situaci analyzujeme ... předložím novelu do vlády velmi rychle", řekl Sobotka a dodal, že v ní zohlední pozměňovací návrhy sněmovny. Vláda má na programu jednání o novele zákona o spotřebních daních už příští středu.

Sobotka argumentuje potřebou dostat spotřební daně v rámci harmonizace na úroveň požadovanou EU pozvolně a nikoliv skokově. Růst daní by také přišel v době, která je vhodná díky nízké inflaci. "Nízká inflace je velmi dobrým argumentem pro to, abychom daňové změny prováděli už letos," dodal Sobotka. Další zvýšení spotřebních daní plánuje Sobotka na leden 2004. Skokové zvýšení spotřební daně by mohlo vést k rozvoji černého trhu s nekolkovanými cigaretami.

Ministr financí pravděpodobně znovu navrhne růst daně u nejprodávanějších cigaret ještě letos zhruba na 44% z nynějších 40% ceny. Podle EU má tato daň do konce roku 2006 vzrůst na 57% ceny. U lihu ČR není k vyššímu zdanění tlačena EU, Sobotka však chce dostat domácí sazby na úroveň okolních zemí. Sobotka také potvrdil, že byla otevřena debata o zvýšení spotřební daně z benzínu zhruba od roku 2005. "Žádné rozhodnutí v té věci ale zatím nepadlo," dodal ministr.

(zdroj: ČTK, Reuters)

Poslední vývoj kolem daňových změn chronologicky zde (od nejčerstvější zprávy):
ČTK: vládní koalice chce navrhnout vyšší daň u benzinu
ČTK: MF navrhuje pokles daně z příjmu u firem na 25 procent
Tabákové firmy: Zamítnutí vyšších daní z cigaret není dobrá zpráva
Poslanci neschválili zvýšení daní z cigaret a lihovin
Cyril Svoboda je pro razantní fiskální reformu umožňující přijetí eura v letech 2007 až 2009
ČTK: Sobotka předloží cíl finanční reformy na přelomu května a června, dluh Iráku odpouštět nehodlá
Sobotka: O milionářské dani neuvažujeme
Sobotka: fiskální reforma je úzce spojená s osudem této vlády


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa