Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pátek = obavy z prodloužení válečných operací a třetí pokles v řadě

Pátek = obavy z prodloužení válečných operací a třetí pokles v řadě

31.03.2003 8:44
Autor: 

Již více jak týden trvá cesta spojeneckých vojsk směrem k hlavnímu městu Iráku. Z počátku snadná projížďka iráckou pouští začíná přinášet první komplikace, a tak americká administrativa nevylučuje prodloužení bojů na několik týdnů či měsíců. To opět v průběhu páteční seance způsobilo pokles akciových indexů poté, co se investoři obávají dalších propadů, které toto prodloužení může přinést.

Pod výprodejním tlakem se tak objevily akcie provozovatelů hotelových komplexů v návaznosti na snížení odhadů hospodářských výsledků třetí největší hotelové společnosti v USA Hilton Hotels Corp. z důvodu poklesu tržeb z důvodu současného válečného konfliktu (-0,425%). Růst ceny ropy jako vstupní suroviny ovlivnil pokles některých společností, když akcie chemických a papírenských společností v průběhu celého týdne ztrácely nejvíce (Dow Chemicals Co. -5,8%, International Paper -8,84%).

Nedařilo se ani prodejcům spotřební elektroniky, kteří zaznamenali největší propad v indexu S&P500 (Best Buy -4,6%, Circuit City Stores -3,6%). Černá mračna se stahují opět nad leteckými společnostmi poté, co se investoři opět obávají o další vývoj v tomto odvětví. Růst cen ropy, a tím i leteckých pohonných hmot, pokles poptávky a v neposlední řadě stále vysoká konkurence jsou těmi hlavními důvody, které vedou investory k závěru, že další případné bankroty nemusí být daleko (Delta Airlines -2,87%, AMR Corp -11,7%).

Index Dow Jones klesl o 0,68 procenta na 8145,77 bodů. Index S&P 500 propadl o 0,58 procenta na 863,5 a největší pokles zaznamenal index Nasdaq, který ztratil 1,06 procenta.

Roman Koděra


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data