Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bayer a pokles ceny ropy zařídily prodloužený růst amerických akcií … kolik času zbývá Saddámovi?

Bayer a pokles ceny ropy zařídily prodloužený růst amerických akcií … kolik času zbývá Saddámovi?

19.03.2003 8:44
Autor: 

Pátý den rostou americké akciové indexy, což například pro index Dow Jones znamená nejdelší vítěznou sérii za uplynulé dva roky. „Final countdown“ americké diplomacie a jejich spojenců vnesl na trh euforii a ta s blížícími se minutami útoku nekončí. To se projevuje taktéž na devizovém trhu, kde dolar získává zpět svá ztracená procenta vůči společné evropské měně, ale zejména pokles cen ropy vzbuzuje další optimismus v řadách investorů, kteří očekávají zlepšení finanční situace korporátních celků v návaznosti na snížené vstupní náklady.

Akcie farmaceutických firem s velkým nadšením přijaly rozhodnutí soudu, který zamítl žalobu Texasana, jenž užíval lék proti zvýšené hladině cholesterolu Baycol největší farmaceutické firmy v Německu - společnosti Bayer. Akcie společnosti Bayer pak nejen na americkém trhu, ale ještě v závěru obchodování na domácím trhu raketově vzrostly a jejich cena se vyšplhala o plných 39 procent (Pfizer 1,08%, Merck +1,57% Bristol Myers 0,09%, Amgen 0,44%).

Na pokles ropy pak reagovaly akcie společnosti, které používají tuto surovinu jako vstupní materiál (DuPont +3,57%, Dow Chemicals 1,73%). Akcionáři společnosti Procter&Gamble (+1,3%) příznivě reagovali na rozhodnutí vedení společnosti o koupi německého výrobce vlasové kosmetiky Wella AG, který je jedním z největších konkurentů společnosti na evropském kontinentu.

Naopak nepříznivé vyjádření představitelů amerického ministerstva spravedlnosti způsobilo propad akcií tabákových společností. To požaduje udělení pokuty ve výši USD 289 mld. za to, že společnosti vydělávaly na klamavém marketingu (Altria Group -6,11%, R.J. Reynolds -8,5%, Carolina Group -5,3%, UST Inc -1,03%). Index S&P získal 0,4 procenta na 866,45. Index Dow Jones vzrostl o 0,6 procenta na 8194,23 procenta a index Nasdaq posílil o 0,6 procenta na 1400,55 bodů.

Roman Koděra


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university