Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nevzdělanost českých žen, znečišťování ovzduší a další perličky z Eurostatu (opak.)

Nevzdělanost českých žen, znečišťování ovzduší a další perličky z Eurostatu (opak.)

12.3.2003 13:20
Autor: 

S blížícím se okamžikem referenda o vstupu do EU se množí statistická srovnávání stávajících členů EU a zemí kandidujících na vstup do EU. Myšlenka srovnávacích analýz se ujala a roste také v Eurostatu, statistickém úřadu EU. O klíčových údajích se snažíme informovat i v našich analýzách a komentářích (viz texty o reálné, cenové a mzdové konvergenci například ZDE). V materiálech Eurostatu lze kromě základních statistik nalézt také řadu dalších zajímavostí. Posuďte sami:

* Počet nemocničních lůžek v ČR na 100 tis. obyvatel v roce 2000 dosáhl 1 093 a jednoznačně tak předčil údaje ve všech zemích EU (průměr: 630) i kandidátských zemích (průměr: 672).

* Dalším prvenstvím ČR je podíl průmyslu na tvorbě přidané hodnoty v ekonomice. V ČR na průmysl připadá 40,0%, zatímco v EU v průměru 27,4%, v kandidátských zemích 33,5%. Obdobné údaje platí také pro podíl zaměstnanců v průmyslu na celkové zaměstnanosti.

* Naopak podíl sektoru služeb na tvorbě přidané hodnoty je v ČR nejnižší, činí pouze 55,8% (průměr EU: 70,5%; průměr kandidátských zemí: 62,6%).

* Ekonomicky aktivnější než Češi jsou obyvatelé Kypru. Podíl zaměstnaných osob na populaci starší patnácti let dosahuje v ČR 65% (Kypr: 67,9%), zatímco v EU v průměru 63,8%, v kandidátských zemích pouze 56,9%.

* Hodinové náklady na pracovní sílu jsou v kandidátských zemích (průměr: 4,21 eura) výrazně nižší než v EU (průměr: 22,70 eura). V rámci střední a východní Evropy stojí ovšem ČR na třetí příčce za Slovinskem a Polskem. Firmy musí v ČR vynaložit na hodinu práce 3,90 eura. (komentář ZDE)

* Je kvalifikovanost pracovních sil v ČR mýtus? Nižší vzdělanost, měřeno podílem vysokoškolsky vzdělaných osob na celkové populaci, než v ČR (11,6%) je pouze na Slovensku (10,7%). V EU má v kapse diplom 21,6% populace, v kandidátských zemích 12,7%. Špatně na tom jsou podle Eurostatu české ženy. 9,8% vysokoškolsky vzdělaných žen na celkové ženské populaci je vůbec nejhorší výsledek v rámci kandidátských zemí (13,5%) i EU (20,1%).

* Výdaje na vědu a rozvoj v poměru k HDP dosáhly v roce 2000 v ČR 1,33%. V rámci kandidátských zemí více investuje do vědy pouze Slovinsko (1,52%). Na EU s 1,94% to ovšem stále nestačí.

* Češi mají rádi rekreaci a kulturu. Tyto služby se na výdajích českých domácností podílí 10,9% a nemá na ně nikdo z východní ani západní Evropy. V EU se kultura a rekreace v průměru podílí na 9,8% výdajů domácností.

* ČR si nevede špatně v relativním počtu mobilních telefonů. Ze sta obyvatel mělo v roce 2001 68 osob mobilní telefon. Z kandidátských zemí se vyšší penetrací může pochlubit pouze Slovinsko (76). V EU na sto obyvatel připadá 72 mobilních telefonů.

* Smutným rekordem ČR je znečištění ovzduší. V ČR je ročně do ovzduší vypuštěno 12,44 tun oxidu uhličitého na jednoho obyvatele. Průměr kandidátských zemí je přitom pouze 8,12 tun, průměr zemí EU 8,83 tun.

Předchozí údaje nás nestaví do příliš lichotivé pozice. Podle nich jsou Češi relativně nepříliš vzdělaným ale snaživým národem (viz údaje o ekonomické aktivitě a investicích do vědy a výzkumu), který si potrpí na zájezdech do zahraničí, kinech, divadlech a mobilních telefonech. Někdejší přednost české ekonomiky v orientaci na průmyslový sektor se dnes stává přítěží, alespoň co se životního prostředí týče. Možná proto je v ČR tak vysoká koncentrace nemocnic…

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů