Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krach polského kabinetu stáhl všechny měny v regionu dolů, Kč oslabila dokonce na 31,92 Kč/EUR

Krach polského kabinetu stáhl všechny měny v regionu dolů, Kč oslabila dokonce na 31,92 Kč/EUR

03.03.2003 10:36
Autor: 

Česká měna zahájila nový týden dalším výrazným poklesem, odepsala si ve srovnání s pátečním závěrem téměř dvacet haléřů, když se po ránu propadla na 31,92 Kč za euro, tj. minimum od poloviny ledna. Na vině je především negativní sentiment vůči všem měnám v regionu, který způsobil rozpad polské vládní koalice. Aktuálně koruna koriguje pád a posunuje se o něco výše - na 31,85 Kč za euro.

Devizové trhy v Praze, Polsku, Maďarsku a na Slovensku dnes zareagovaly na sobotní zprávu o rozpadu polské vládní koalice po napětí vyvolaném hlasováním v parlamentu. Polský zlotý, mnohými investičními bankami regionálně favorizovaná měna, se dnes propadl na tříleté minimum vůči euru, když kurz dosáhl 4,275 PZL/EUR. Slovenská koruna klesá na 41,94 SKK/EUR a maďarský forint na 244,3 HUF/EUR.

Vývoj kurzu koruny k americkému dolaru je příznivější než vývoj kurzu Kč/EUR, protože dolar k jednotné evropské měně dnes dopoledne oslabuje na 1,0800 USD/EUR. Koruna se tak drží na páteční úrovni 29,48 Kč/USD. Pro dolar bude dnes klíčová zpráva institutu ISM o aktivitě v průmyslu za únor, hlavním tématem však i nadále zůstává Irák, který dělá vše pro to, aby se vyhnul válce. Avšak pravděpodobnost, že Spojené státy ustoupí (od požadavku násilně odzbrojit Irák) a budou se chovat v souladu s případným oficiálním rozhodnutím OSN (Francie pravděpodobně bude ozbrojený konflikt vetovat), je však nízká, což působí proti dolaru.

Koruna se dnes bude pohybovat již jen technicky kolem současné úrovně, neměla by oslabit přes 31,95 Kč/EUR, mírně převažuje pravděpodobnost pozitivní korekce. Hybnou silou zůstane sentiment a řešení "polské krize". Údaje o hospodaření státu ke konci února na korunu nebudou mít vliv.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.06.2026
8:50Rozbřesk: Paradoxy tuzemského trhu práce
8:37USA provedly odvetné údery na Írán, trh čeká na americkou inflaci. Evropa otevře v plusu  
6:04Siegel: Fed nechce zopakovat svou předchozí inflační chybu
09.06.2026
18:10Setrvačné akcie jsou opět v kurzu. Jak se chovají během nafukování a vyfukování bubliny?
16:49KKCG Financing a.s.: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
15:49Analytický radar: AI rally nekončí. Hardware bere vše, software krvácí a lano se začíná napínat
14:43Silná data z trhu práce mění očekávání. Trh začíná počítat s růstem sazeb  
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y