Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Očekávání, Irák, NATO a pojišťovny ... ve zkratce pondělní obchodování na evropských burzách

Očekávání, Irák, NATO a pojišťovny ... ve zkratce pondělní obchodování na evropských burzách

10.02.2003 16:56
Autor: 

Jak se pro několik minulých týdnů stalo skoro pravidlem, očekávání věcí příštích ve vztahu k Iráku a zbrojním inspekcím tlačí evropské burzy do defenzívy. Investoři si nejsou vůbec jisti, jaká je současná situace, jaký může být další pravděpodobný vývoj, a zda a kdy dojde k případnému ozbrojenému konfliktu. Do toho všeho vstupuje nejednotnost Evropské Unie a především NATO, které si není vůbec jisté, jestli chce za této situace poskytnout ochranu svému členovi - Turecku. Tato roztříštěnost je přirozeně velmi negativně vnímána jak Spokenými státy, tak především některými samotnými členy aliance a lví měrou přispívá k pokračující nestabilitě na trzích.

Vývoj obchodování na evropských burzách je proto zcela podřízen výše uvedenému scénáři. Hlavní index DJ STOXX50 dnes krátce po otevření proto propadl o necelé procento níže, aby se směrem k polovině obchodní seance dostal v podstatě do nezměněného teritoria. Nyní, cca hodinu před závěrem burz indexy opět míří do červených čísel - DJ STOXX50 -0.48%, DAX30 -0.98%, CAC40 -0.86%, SMI -1.78% a IBEX35 -0.68%.

Z pohledu jednotlivých sektorů je dnes jasným poraženým sektor pojišťoven, který padá o vice jak 2.5%. Hlavním důvodem je spekulace, že německá pojišťovna Allianz bude nucena emitovat cca EUR 5 mld. nových akcií, aby si udržela stávající dluhový a kreditní rating. Pojišťovna tuto informaci velmi razantně popřela, nicméně cena jejích akcií dnes klesla o 4.72%. I kdyby Allianz nebyla nucena k tomuto kroku přistoupit, v jejím držení jsou stále velmi významné podíly v ostatních firmách tvořících bázi indexu DAX, které se jistě potýkají s velkým množstvím problémů - pokles tržeb, nižší poptávka po produktech těchto firem nebo "underfunded" penzijní fondy.

Petr Žabža, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
22:42Tesla podruhé za sebou překonala odhady, akcie rostou
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.