Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna pokračuje v posilování, index Ifo jí však ublížil

Koruna pokračuje v posilování, index Ifo jí však ublížil

28.01.2003 10:46
Autor: 

Koruna zamířila ráno nahoru směrem k 31,23 Kč za euro zasažená pozitivním sentimentem na všech středoevropských měnách, poté však přišla korekce v souvislosti se zveřejněním německého indikátoru lednové podnikové důvěry na 31,33 Kč/EUR. Německo je náš hlavní vývozní partner a tahoun naší ekonomiky, a proto jen mírný růst indexu důvěry je de facto zklamáním. Nicméně nálada zahraničí se na dlouho nezhoršila a koruna začíná opět posilovat na 31,29 Kč/EUR.

Výrazné posílení koruny vůči dolaru bylo dnes korigováno nočním posílením dolaru směrem k 1,080 USD/EUR. Koruna se nyní nachází na úrovni 28,98 Kč za dolar, když včera posunula rekord na 28,80. Dolar včera oslabil až na 1,090 USD/EUR, když vrcholily spekulace o výsledcích zbrojních inspektorů v Iráku. Dnes se situace uklidnila a po zveřejnění indexu Ifo dolar posiluje na 1,0795 USD/EUR. Pro dnešek bude důležitá Bushova Zpráva o stavu unie a jeho komentáře k Iráku a také postoj nového ministra financí Snowa vůči dolaru. Dnes také začíná dvoudenní zasedání Fedu, trh neočekává změnu sazeb.

Další výrazné globální posilování dolaru se však neočekává, a proto by koruna k USD mohla zůstat velmi silná. Kurz koruny k euru by dnes měl zůstat v rozmezí 31,20 až 31,40 Kč/EUR, obchodování bude klidné. Mírná nervozita se na trh s korunou vrátí až s blížícím se čtvrtečním jednáním bankovní rady ČNB. Ani my, ani trh neočekává změnu sazeb, nicméně sazby na peněžním trhu indikují možné snížení úroků o 25 bps v následujících měsících.

Slovenská koruna pokračuje v nepřerušeném posilování na 41,94 SKK/EUR. Zlotý posiluje na 4,155 PZL/EUR a maďarský forint na 244,50 HUF/EUR. NBH pokračuje v aukci eur i dnes, nabídky může tentokrát podávat i zahraničí. Včera však centrální banka žádné nabídky neakceptovala, pravděpodobně tak jen testuje, na jaké úrovni lze očekávat prodeje forintů.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university