Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna dnes opět šplhala ... a to na obou frontách

Koruna dnes opět šplhala ... a to na obou frontách

27.01.2003 17:56
Autor: 

Česká měna dnes opět posilovala, výrazně potom především vůči americkému dolaru díky prudkému znehodnocení dolaru vůči euru. Kurz koruny k euru se odpoledne dostal až na 31,30 Kč/EUR, vůči dolaru koruna kulminovala na 28,80 Kč/USD, tedy dostala se nejvýše od října 1998. Závěrečné obchodování potom zkorigovalo růst kurzu na 31,36 Kč za euro a 28,93 Kč za dolar. Výroky guvernéra Tůmy trh nevzal v úvahu.

Devizové trhy dnes očekávaly netrpělivě projev Hanse Blixe před Radou bezpečnosti OSN. Spekulace na výsledky zbrojních inspektorů potom dosahovaly svého maxima zhruba dvě hodiny před začátkem jednání RB OSN. Dolar nejprve v poledne v obavách oslabil na nové více než tříleté minimum vůči euru - 1,0907 USD/EUR, s přílivem nových zpráv však odpoledne posiloval. Prudká korekce až na 1,0784 USD/EUR potom přišla po zprávě na trhu, že inspektoři pravděpodobně dostanou více času a "konečné řešení" se tak oddálí. Opatrný trh s překoupeným eurem tedy začal rychle raději pokrývat krátké dolarové pozice. V tuto chvíli je dolar opět o něco níže - 1,0840 USD/EUR, hodnocení inspektorů vyznívá zatím neutrálně, záležet bude na tom, s čím přijdou zítra Spojené státy, resp. prezident Bush u příležitosti projevu ke stavu unie.

Koruna by se měla za absence domácích ekonomických zpráv udržet nad 31,00 Kč za euro, pravděpodobný je i návrat k 31,50 Kč/EUR. Dolar by neměl posilovat, zatím není důvod k optimismu, neboť existují výhrady k plnění deklarace OSN Irákem a USA hovoří o vlastních důkazech. Vůči dolaru může koruna tudíž dále posílit.

Slovenská koruna odpoledne již jen stagnovala a končí na 42,13 SKK/EUR, forint neudržel všechny dopolední zisky a zůstal na 246,50 HUF/EUR, neboť centrální banka nepřistoupila ke zvýšení úrokových sazeb. Polský zlotý mírně posílil na 4,172 PZL/EUR.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data