Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Všechny evropské burzy jsou výrazně v plusu; upgrade telekomunikací tomu pomáhá

Všechny evropské burzy jsou výrazně v plusu; upgrade telekomunikací tomu pomáhá

13.01.2003 13:13
Autor: 

Evropské burzy se probudily do dalšího týdne výrazným začátkem. Páteční kladný závěr v Americe a pozitivními zprávy to jen povzbudily, a tak nákupní příkazy v poledne nadále převládají. To pomáhá všem hlavním evropským indexům výrazně posilovat: britský index FTSE 100 přidává 0,3%, Německý index DAX si od začátku obchodování připsal 2,3%, francouzský CAC40 posiluje o 1% a panevropský index STOXX 50 je na tom obdobně, když stoupá o necelé procento (+0,94%).

Hlavní událostí na poli surovin je včerejší schválení šéfů OPEC zvýšení denní produkce ropy o 1,5 mld. barelů denně. To se sice na ceně ropy momentálně neprojevuje, ropa je zhruba na stejné úrovni jako v pátek, ale efekt levnějších vstupních nákladů některých společností na sebe nenechává dlouho čekat. Podíváme-li se mezi sektory, jasnou nákupní jedničkou jsou technologie (+2,2%), mimo jiné podpořeny i výrazným závěrem na US burzách, banky a automobilky, obě současně (+1,8%) a ani pojišťovny si nevedou špatně (+1,51%), na druhé straně obchodního spektra se nacházejí energetické společnosti (-0,4%) a spotřební cyklický sektor (-0,2%).

Z korporátních sfér je hlavní událostí dnešního dopoledne společnost Safeway, když konkurenční Sainsbury má zájem o tento maloobchodní řetězec a dokonce nabídl o 20% více než jeho rival Morrison. Zajímavý je upgrade evropského telekomunikačního sektoru společnosti Goldman Sachs, který pomáhá hlavním telekomunikačním titulům k růstu. Naopak energetice k poklesu dopomáhá E.ON., kterému byl snížen kreditní rating společností Moody`s na A1. I společnost Tesco doplácí na spekulace o jejích prosincových tržbách, když oslabuje 2,3%, přitom její výsledky by měly být publikovány až zítra. Právě tento týden začínají žně korporátních výsledků jednotlivých firem, a tak se investoři mají na co těšit. Mezi prvními je největší výrobce mikroprocesorů a počítačových komponent, společnost Intel.

Viktor Reischig, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data