Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČSÚ: spotřebitelská důvěra nestačí kompenzovat pokles důvěry podniků

27.11.2002 12:49
Autor: 

Souhrnný indikátor důvěry v listopadu 2002 oproti předchozímu měsíci klesl, což bylo způsobeno vývojem podnikatelského indikátoru. Spotřebitelský indikátor mírně vzrostl. Souhrnný indikátor důvěry je vážený průměr sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, v obchodě a pohostinství a ubytování a indikátoru spotřebitelské důvěry

Tabulka: vývoj indikátorů důvěry (v bodech)

 

6 /02

7 / 02

8 / 02

9 / 02

10 / 02

11 / 02

Důvěra v průmyslu

2

-1

-3

-5

4

0

Důvěra ve stavebnictví

-3

-5

-8

-7

-6

-5

Důvěra v obchodě, pohostinství a ubytování

23

25

26

25

22

23

Index podnikatele celkem

6

4

3

2

6

4

Index spotřebitele

-3

-7

-9

-12

-11

-10

Souhrnný indikátor

4

2

1

-1

3

2

Více než jedna třetina respondentů průmyslových podniků považovala v listopadu svou ekonomickou situaci za dobrou, 59 % za uspokojivou a 7 % za špatnou. Ve srovnání s říjnem se v listopadu zhoršilo hodnocení celkové i zahraniční poptávky. Podíl respondentů očekávajících v příštích šesti měsících zlepšení ekonomické situace se nezměnil a činil 20 %, neměnnost očekává 75 % respondentů (v říjnu 78 %) a zhoršení 5 % respondentů (v říjnu 2 %). Celkový indikátor důvěry se snížil.

Ve stavebních podnicích se podnikatelská aktivita v listopadu zlepšila u 17 % respondentů, stabilizovaná byla u 69 % respondentů, u 14 % se zhoršila. Podíl respondentů očekávajících zlepšení ekonomické situace v příštích šesti měsících klesl oproti říjnu a činil 17 %, podíl respondentů předpokládajících zhoršení klesl na 19 % a podíl respondentů očekávajících neměnnost se zvýšil na 64 %. Celkový indikátor důvěry mírně vzrostl.

Respondenti z obchodu, pohostinství a ubytování hodnotili v listopadu ekonomickou situaci svého podniku z 51 % jako dobrou, dalších 46 % ji považovalo za uspokojivou. V příštích šesti měsících 73 % respondentů signalizuje neměnnost ekonomické situace, dalších 24 % očekává její zlepšení a zbývající 3 % očekávají zhoršení. Celkový indikátor důvěry mírně vzrostl.

Z odpovědí respondentů zabývajících se zahraničním obchodem, z nich necelá polovina jsou respondenty také průzkumu v průmyslu) vyplývá, že ve 4. čtvrtletí 2002 by oproti předcházejícímu čtvrtletí mělo tempo růstu vývozu stagnovat a tempo růstu dovozu by se mělo mírně zvýšit. Dovoz by měl růst u potravin, nápojů a tabáku a u různých průmyslových výrobků. Vývoz by měl mírně růst u strojů a dopravních prostředků. U dovozních a vývozních cen vybrané firmy předpokládají převážně stagnaci. Podle výsledků průzkumu neměly povodně u zhruba 80 % respondentů žádný vliv na objem jejich dovozu respektive vývozu.

Respondenti průzkumu názorů mezi spotřebiteli vývoji ekonomiky a o jejich finanční situaci v listopadu očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zlepší. Zlepšení své finanční situace očekává 19 % spotřebitelů (v říjnu 16 %) a 47 % její neměnnost (v říjnu 41 %), 26 % spotřebitelů očekává zhoršení (v říjnu 27 %) a 8 % neumí situaci posoudit (v říjnu 16 %). Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se snížil. Spotřebitelé považují současnost za dobu vhodnou pro nákupy předmětů dlouhodobé spotřeby. Celkový indikátor spotřebitelské důvěry mírně vzrostl.

(zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data