Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kolik bude stát benzín letos na Vánoce?

Kolik bude stát benzín letos na Vánoce?

18.9.2002 14:37
Autor: 

To kdyby někdo přesně věděl, mohl by usednout za terminál rotterdamské burzy, kde se obchodují ropné produkty a začít obchodovat. Určitou představu nám ovšem může poskytnout úvaha nad několika klíčovými faktory.

První na řadě je samozřejmě cena ropy. Již po čtyři měsíce se cena ropy postupně zvyšuje. Zatímco na konci května mohly české rafinérie nakupovat barel uralské ropy za 22,45 USD, dnes za něj zaplatí 26,90 USD, tj. téměř o 20% více. Vzestup dovozních cen naštěstí korigovalo posílení koruny vůči dolaru o 4,3%. Teoreticky mohl benzín začít zdražovat o několik měsíců dříve. Proč se tomu tak nestalo? Jednak vše závisí na načasování doplňování ropných zásob a také na maržích výrobního a distribučního řetězce. Průměrná marže obou částí řetězce za poslední čtyři roky činí zhruba 4,30 Kč na litr benzínu (Natural 95). Již od června se však pohybuje pod 4 korunami a v srpnu klesla dokonce až ke třem korunám a byla tak nejnižší za poslední tři roky. Díky tomu ceny benzínu v ČR navzdory růstu dovozních cen ropy po celé léto postupně klesaly. V září již nevydrželi distributoři pohonných hmot nízké marže. Dovozní ceny ropy jsou dnes jen mírně vyšší než na konci na konci srpna. Uralská ropa od té doby podražila z 26,45 USD/barel na 26,90 USD/barel (tj. o 1,7%). Koruna se vůči dolaru obchoduje na téměř stejné úrovni. Pokud by se nezměnily marže výrobního a distribučního řetězce, vedl by tento vzestup cen ropy ke zdražení benzínu zhruba o 20 až 30 haléřů. Jenže dnes se litr Naturalu 95 prodává v průměru za 25,30 Kč/litr, zatímco v srpnu byla cena o korunu nižší.

A teď již k budoucnosti. Kolik by mohl stát benzín o letos Vánocích? Do hry vstupují tři klíčové proměnné: cena ropy, kurz koruny k dolaru a marže výrobců a distributorů pohonných hmot. Podle arbitrárně zvolených scénářů pro tyto faktory lze zhruba odhadnout cenu pohonných hmot v ČR. Uvádíme tři scénáře. Nejpříznivější, nejméně příznivý a střední scénář:

Varianta 1 (příznivá):
  Cena ropy (Ural) ... pokles na 24 USD/barel
  kurz CZK/USD ... posílení na 29,50 
  marže výrobního a distribučního řetězce ... 3 Kč/litr
  = 23,50 Kč za litr Naturalu 95

Varianta 2 (nepříznivá):
  Cena ropy (Ural) ... vzestup na 30 USD/barel
  kurz CZK/USD ... pokles na 32,00 
  marže výrobního a distribučního řetězce ... 5 Kč/litr
  = 28,0 Kč za litr Naturalu 95

Varianta 3 (střední scénář):
  Cena ropy (Ural) ... pokles na 26 USD/barel
  kurz CZK/USD ... stabilita na 31,00 
  marže výrobního a distribučního řetězce ... 4 Kč/litr
  = 25,50 za litr Naturalu 95

Za předpokladu, že uvažované faktory nabývají hodnot podle normálního rozdělení, je i cena pohonných hmot stochastickou proměnnou s normálním rozdělením. Nejpravděpodobnější se nám podle tohoto rozdělení v současnosti jeví hodnoty cen benzínu na konci letošního roku v intervalu 25,30-25,90, za předpokladu, že se na Blízkém Východě nerozhoří válečný konflikt.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data