Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Devizový trh se vrací k normálu, koruna mezi 31,15 a 31,25 Kč/EUR

ČTK: Devizový trh se vrací k normálu, koruna mezi 31,15 a 31,25 Kč/EUR

19.08.2002 10:52
Autor: 

PRAHA 19. srpna (ČTK) - Devizový trh se již vzpamatoval z ochromení po katastrofálních povodních a obchodování se navzdory občasným technickým potížím vrací k normálu. Kurs české měny se dnes od rána drží mezi 31,15 až 31,25 Kč za euro, kde se pohyboval i koncem minulého týdne. Po 10:00 koruna stála na 31,18 Kč/EUR. ČTK to řekl dealer České spořitelny Viktor Mikulecký. "Koruna se oklepala z pádu způsobeného velkou vodou a kurs se vrací k 31 Kč za euro," dodal.

Vůči dolaru se domácí měna téměř bez výkyvů obchoduje za 31,65 Kč/USD. Klid je i na eurodolarovém trhu, kde euro stojí zhruba 98,50 centu.

Úroveň 31 Kč/EUR by tuzemská měna měla otestovat v nejbližších dnech, vzhledem k nízké likviditě na trhu to Mikulecký nevylučuje ani během dneška. Pro další dny předpokládá, že se koruna udrží v intervalu 30,85 až 31,35 Kč za euro.

Výraznější oslabování měny neočekává, naopak předpokládá, že zájem o nákup korun bude pokračovat. Do České republiky totiž začne proudit finanční pomoc ze zahraničí, kterou bude nutno směnit na domácí měnu. Většina českých pojišťoven má své zajišťovny v zahraničí a před vyplácením škod budou nejprve inkasovat cizí měnu, kterou poté smění do korun.

Také investice na opravy rozsáhlých škod na infrastruktuře, památkách i soukromém majetku proudí z velké části opět ze zahraničí. To podle ekonomů povede v dalších týdnech k nové vlně posilování koruny, které by mělo pokračovat i v roce příštím.

Koruna po rekordních 28,85 Kč za euro z počátku července v minulých týdnech ztrácela. K jejímu oslabení přispělo prudké snížení úrokových sazeb o tři čtvrtě procentního bodu a intervence České národní banky. Záplavy minulý týden domácí měnu poslaly až na 31,45 Kč/EUR, což byla její nejslabší hodnota za pět měsíců.

Data o vývoji ekonomiky, která ovlivňují kurs tuzemské měny, jsou nyní nedostupná; voda totiž zaplavila Český statistický úřad v Karlíně. Podle posledních informací představitelů úřadu je pravděpodobné, že minimálně do konce měsíce nebudou zveřejněny žádné makroekonomické údaje.

Zatím není znám ani rozsah napáchaných škod. První hrubé odhady hovoří o tom, že letošní záplavy předčily v ničivé síle povodně v roce 1997. Tehdy způsobila velká voda škody přes 60 miliard korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y