Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Koruna mezi 31,36 a 31,40 Kč/EUR, trh se pomalu vrací k normálu

ČTK: Koruna mezi 31,36 a 31,40 Kč/EUR, trh se pomalu vrací k normálu

15.08.2002 10:58
Autor: 

PRAHA 15. srpna (ČTK) - Záplavami ochromený devizový trh se dnes pomalu začíná vracet k normálu. Obchodování s korunou však nadále zůstává mrtvé a česká měna se pohybuje v úzkém pásmu 31,36 až 31,40 Kč za euro. "Na trhu vládne ponurá nálada," popsal situaci dealer Komerční banky Jan Urich. "Obchodování je klidné a nikdo ze solidarity nespekuluje, ani zahraniční banky," dodal. Vůči dolaru koruna oslabila na 31,95 Kč/USD.

Dealingová centra evakuovaných bank se vracejí na trh. Do chodu jsou postupně uváděny i systémy, přes které se obchoduje; kvůli výpadku systému Reuters se obchodníci museli v minulých dnech uchýlit k původnímu systému obchodování přes hlasové brokery. Standardně však začne devizový trh podle Uricha fungovat až příští týden.

Vývoj kursu koruny v dalších dnech se dá podle dealera špatně odhadnout a bude záviset na dalším průběhu povodní. Urich očekává, že korunu oslabí vyčíslené škody napáchané velkou vodou. Ani očekávaný růst spotřebitelských cen, který si zřejmě vynutí poškozený průmysl a zemědělství, koruně neprospěje. Trh také podle dealera spekuluje, zda bude stát vydávat povodňové dluhopisy.

V delším časovém horizontu však ekonomika dostane pozitivní impuls v podobě rostoucí poptávky, protože bude třeba opravit zničené budovy či strojové parky. Povodňové škody přitáhnou další zahraniční investice do země, což přispěje k dalšímu posílení domácí měny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data