Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Odhady růstu HDP v USA: účetní skandály, vývoj na akciových trzích a pokles spotřebitelské poptávky udělají své …

06.08.2002 13:21
Autor: 

Dnes zveřejnil Mezinárodní měnový fond závěry svých konzultací o vývoji ekonomiky USA. Součástí tohoto dokumentu je také hodnocení současného stavu a prognózy hlavních ekonomických ukazatelů.

Americký HDP by se měl podle MMF v letošním roce zvýšit o 2,5% a v roce 2003 o 3,3%. V následujících čtyřech letech by růstová trajektorie měla obsahovat následující hodnoty: 3,6%, 3,4%, 3,1% a v roce 2007 opět 3,1%. MMF však naznačil, že prognózy na letošní a příští rok mohou být pod vlivem současného negativního vývoje akciových trhů, série účetních skandálů, poklesu spotřebitelské důvěry a nejistého zotavení firemní sféry v příští výhledové zprávě sníženy. Inflaci MMF odhaduje letos na 1,4%, v roce 2003 na 2,4% a dále by se měla stabilizovat na úrovni 2,5%. Nezaměstnanost by se letos měla zvýšit na 5,9% z loňských 4,8%. V roce 2003 by měla klesnout na 5,7% a v dalších letech by se měla usadit na úrovni 5,3%. Schodky běžného účtu platební bilance však patrně zůstanou na 4% HDP. Rozpočtové schodky by měly vydržet až do roku 2004.

Pro srovnání uveďme, že Bushova administrativa je o něco optimističtější. Ministr financí Paul O'Neill na konci července zopakoval svůj odhad růstu americké ekonomiky v letošním roce o 3,0-3,5%. Červencový průzkum agentury Reuters mezi americkými analytiky ukazuje, že průměrně je očekáván růst HDP v letošním roce o 3,8% v roce 2003 o 3,7%. Po posledních negativních informacích o spotřebitelské důvěře a nezaměstnanosti by však odhady patrně směřovaly o něco níže. Ve světle klesajících prognóz je možné, že se podobně jako v eurozóně opět objeví spekulace o možnosti dalšího snížení úrokových sazeb.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje
11:55Důvěra v německou ekonomiku se prudce propadla, rostoucí ceny komodit tlačí na energeticky náročné obory
11:36Evropské akcie se vydávají vzhůru, DAX ale brzdí špatná data  
10:20Objednávky za bilion dolarů a mnohem víc. Co všechno Huang na každoroční konferenci Nvidie odhalil?
9:08Německo zatím z fondu na investice látá především díry v rozpočtu, tvrdí výzkumníci z Ifo
8:54Rozbřesk: Porostou v eurozóně sazby? S ropou posiluje dolar
8:48Šéf Nvidie čeká do 2027 objednávky za bilion dolarů, Trump věří, že získá Kubu. Evropska zahájí poklesem  
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - PPI, y/y
15:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba