Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Je dobré z ČR budovat automobilovou velmoc? – Není!

31.03.2006 16:45
Autor: 

Výrazná orientace české ekonomiky na automobilový průmysl není dobrá, vyplývá to z výsledků ankety mezi čtenáři investičního portálu Patria.cz. Do České republiky právě přichází investice společnosti Hyundai Motor na výstavbu nové automobilky. Po zahájení výroby Hyundai by počet vyrobených aut na 1000 obyvatel v ČR dosáhl 108 a v Evropě by tak republiku předstihlo jen Slovensko (OICA, ČTK). Anketní otázka proto zněla: Je dobře, že jsme automobilová velmoc?

Nejvíce hlasů získala odpověď „Ne, je to neperspektivní sektor“ (43 %), následoval názor „Ne, jednostranné zaměření ekonomiky je rizikové“ (32 %). Naopak 11 % lidí bylo názoru, že automobilový sektor má budoucnost, 14 % hlasů získal názor, že ekonomický přínos automobilek převažuje nad riziky. Dá se proto shrnout, že celkově čtenáři na anketní otázku odpověděli „spíše ne“.

V diskusi k tématu čtenáři vyjadřovali své názory. Jako argument pro automobilky bylo nejčastěji zmiňováno, že je lepší mít alespoň nějaké továrny než žádné, respektive, že je lepší, aby továrny stály raději v ČR než jinde. Jeden z názorů uvádí, že „když jsou kvalitně uzavřené smlouvy s investorem, tak naše republika na tom nemůže prodělat“. Perspektivitu automobilového průmyslu čtenáři dokladovali například tím, že se za auta v jejich 100leté historii ještě nenašla náhrada. Například Hyundai pak navíc pomůže zaměstnanosti na severní Moravě.

Proti přílišnému zaměření na automobilový sektor naopak byly názory týkající se rizika recese v sektoru a cyklického vývoje poptávky. Vláda podle některých zhoršuje pozici zdejších výrobců lákáním cizích firem a za cenu drahých pobídek jen „vytlouká klín klínem“. Objevilo se i upozornění, že podpora, kterou získávají přicházející investoři do automobilového průmyslu, je příliš vysoká. „Pokud zde někdo chce postavit továrnu bez pobídek a dotací státu (z daní všech), není důvod být proti,“ zní jeden z názorů.

Anketa na téma „Je dobře, že jsme automobilová velmoc?“ probíhala na investičním portálu Patria.cz mezi 27. únorem a 28. březnem. Zúčastnilo se jí celkem 505 hlasujících.


Váš názor
  • Clusters
    02.04.2006 12:02

    Cela rada prumyslovych odvetvi se koncentruje v clusterech, automobilovy prumysl je vynikajici priklad. Ac nejsem volicem CSSD a v principu me cilene pobidky prijdou lehce nefer vuci vsem kteri je nedostanou, tak jsem nadsen, ze se vcelku dari budovat automobilovy cluster v CR. Pokud dosahneme urcite koncentrace, bude o moc jednodussi nalakat dalsi firmy, prikladem muze byt casto zminovane Irsko. To ze prijdou nejdrive mala auta a jedonussi technologie nevadi, pokud se budeme snazit, tak se to casem vylepsi. Ostatne ani Rim nebyl postaven za den. Jen tak dale ... Petr
    Petr
  • Clusters
    02.04.2006 12:02

    Cela rada prumyslovych odvetvi se koncentruje v clusterech, automobilovy prumysl je vynikajici priklad. Ac nejsem volicem CSSD a v principu me cilene pobidky prijdou lehce nefer vuci vsem kteri je nedostanou, tak jsem nadsen, ze se vcelku dari budovat automobilovy cluster v CR. Pokud dosahneme urcite koncentrace, bude o moc jednodussi nalakat dalsi firmy, prikladem muze byt casto zminovane Irsko. To ze prijdou nejdrive mala auta a jedonussi technologie nevadi, pokud se budeme snazit, tak se to casem vylepsi. Ostatne ani Rim nebyl postaven za den. Jen tak dale ... Petr
    Petr
  • Perspektivne
    31.03.2006 22:18

    povedlo se.
    Thyronx
  • Pisu z americkeho strediska aut. prumyslu.
    31.03.2006 22:16

    Z Detritu. GM,Ford i Chrysler maji problemy, ale bez problemu nejsou ani Toyoty,Nissan a Hondy. Kdyz je drahy benzin (ted $2.50/gallon) tak se proste auta nekupuji VUBEC! V nasem zavode Fordu vyrabime luxusni velke SUV (Expedition a Lincoln Navigator) s 5400 ccm motorem a vsim luxusem. Velmi draha auta.Delame jich asi 1300 denne ve 2 smenach a jsou urceny pro jistou klientelu kde se nekouka ani na spotrebu ani na cenu. Do te skupiny patri i Cadillac Escalade a jeden z Toyoty. Nikdo jiny to nedela. Strednich a malych SUV se dela vsude dost. Byt zameren jen na auta, je velmi nebezpecne. Rozhodne bych takovym neprespektivnim firmam nedaval zadne vyhody natoz danove prazdniny. Nevite dne a hodiny co se stane s cenou benzinu a cely ten prumysl ( vcetne stovek dalsich firem zavislych na autech) se zastavi na fleku. Ano, neco jako kdyz se v Karvinne zastavila tezba uhli :o))) Cesko ma strategickou polohu, komunikace, relativne lacinou pracovni silu. Zajem o vyrobu v Cechach by jiste mela cela rada perpektivnejsich firem...
    Thyronx
Aktuální komentáře
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:45Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y