Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

21.03.2006 9:24
Autor: 

Polský zlotý na začátku týdne oslabil pod tlakem nejistoty na domácí politické scéně (viz box). Hned po ránu testoval klíčovou rezistenci eura na 3,90 EUR/PLN, ale neúspěšně. A tak po zbytek dne stagnoval v užším pásmu pod 3,89.
V Polsku se opět hrozí předčasnými volbami
V sobotu šéf vládní PiS Jaroslav Kaczynski oznámil, že navrhne na schůzi Sejmu (středa-čtvrtek) vypsání předčasných voleb. Občanská platforma i další opoziční strany už nicméně jasně daly najevo, že vypsání předčasných voleb nepodpoří. V případě neúspěchu při prosazování předčasných voleb, pravděpodobně přizve PiS do vlády opoziční levicově populistickou a antireformní stranu Sebeobrana. Její šéf Andrzej Lepper svými výroky a možnou účastí ve vládě ovšem nahání trhům podobný strach jako předčasné volby. V pondělí kupříkladu řekl, že je ve prospěch dalšího zadlužování země a že se mu zlotý zdá až příliš silný, rád by ho viděl okolo 4,50 EUR/PLN. Je však otázkou, jakou proměnou by Leper prošel, kdyby mu bylo skutečně nabídnuto křeslo ve vládě.

Domácí politická scéna bude hrát klíčovou roli i v dnešním obchodním dni, vedle toho může polský zlotý i většinu regionu nadále ovlivňovat celková nálada na emerging markets. Celkově vzato nečekáme žádné výraznější zisky polské měny, ale spíše stagnaci pod 3,90 EUR/PLN.

Maďarský forint včera po ranním poklesu (negativní dopad Polska) určitou část ztrát smazal v souvislosti s jestřábími komentáři po zasedání centrální banky (NBH jinak podle očekávání sazby nezměnila). Odpoledne pozitivně zapůsobilo také zastavení ztrát zlotého. Forint i tak končil nad 262 EUR/HUF.

Slovenská koruna včera ráno strácala, keď oslabila z 37,43 až k hladine 37,50. Dôvodom boli straty poľského zlotého potom, čo sa znovu vyostrila situácia na politickej scéne. Popoludní však koruna svoje straty zmazala a skončila mierne silnejšia v blízkosti 37,40. Keďže ani dnes nebudú publikované žiadne čísla, charakter obchodovania by sa nemal zmeniť. Koruna bude naďalej sledovať pohyby ostatných regionálnych mien. Očakávame, že jej kurz voči euru by sa mal naďalej udržať v rámci pásma 37,30 - 37,50.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2026
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  
11:25NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
10:41FX Strategie: Warsh vrací sílu dolaru, ECB vyčkává a koruna v prázdninovém módu  
10:23Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, potvrdil ČSÚ
8:54Nejvyšší soud USA posiluje Trumpa, Microsoft padá a Rocket Lab expanduje  
8:50Rozbřesk: Zužující se úrokový diferenciál bere zlotému vítr z plachet
6:01El-Erian: AI má PR problém, americký přístup k ní je lepší než ten evropský
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů
8:57Rozbřesk: Co masivní propouštění ve VW může znamenat pro německou ekonomiku?
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
8:54ČEZ začíná řešit kroky pro ČEZ Energy, Burnham slibuje reformy a Jižní Korea zrychluje investice do čipů  
8:45J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady konané dne 26.6.2026
6:09Nová vlna mega IPO hýbe trhy. Rychlé zařazování do indexů přináší šance i rizika

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa