Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ podepsal smlouvy na nákup majoritních podílů ve dvou polských elektrárenských společnostech Elcho a Skawina

ČEZ podepsal smlouvy na nákup majoritních podílů ve dvou polských elektrárenských společnostech Elcho a Skawina

31.1.2006 12:12
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZu
Energetická společnost ČEZ dnes v Amsterdamu podepsala se zástupci americké společnosti PSEG Global smlouvy o nákupu majoritních podílů v polských elektrárenských společnostech Elektrownia Skawina S.A. a Elektrocieplownia Elcho Sp. z o. o., čímž ČEZ definitivně uspěl v obou tendrech na prodej těchto firem. ČEZ v tendrech porazil 11 světových energetických společností.

„Je velmi potěšující, že se nám podařilo v Polsku dosáhnout prvého úspěchu, a to hned ve dvou akvizicích. Jde o jasný signál, že o působení na polském trhu máme mimořádný zájem. Po Balkáně se nám tak daří naplňovat naší vizi stát se jedničkou na trhu s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy, i ve středoevropském regionu. O to příjemnější je, že se nám podařilo zvítězit v obou případech, tedy jak v tendru na elektrárenskou společnost Elcho, tak při soutěži na podíl v elektrárně Skawina,“ řekl při podpisu smlouvy předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman.

„Prodej těchto majetkových účastí je součástí našeho veřejně oznámeného a uskutečňovaného plánu výběrově odprodat zahraniční podíly, pokud se nám k tomu naskytnou atraktivní příležitosti,“ řekl Robert Dougherty, prezident PSEG Energy Holdings, mateřské společnosti firmy PSEG Global.

„Obě elektrárny jsou situovány ve velmi rychle se rozvíjející oblasti Polska, což je pozitivní jak z hlediska dodávky elektřiny, tak zvláště dodávky tepla. Oba zdroje se navíc nacházejí nedaleko našich Dětmarovic (50, resp. 100 km), což je výhodné pro budoucí synergie. Řadu činností budeme moci dělat pro všechny tři elektrárny společně, což povede ke snížení nákladů. Nabízí se i společný nákup paliva pro všechny tři zdroje. Společný výkon obou elektráren je větší než výkon našich velkých elektráren jako jsou Dětmarovice nebo Chvaletice,“ dodal Jiří Borovec, místopředseda představenstva a ředitel divize Výroba společnosti ČEZ.

Transakce by měla být vypořádána v nejbližších měsících, cena za nákup společností nebude v tuto chvíli na základě dohody zveřejněna.

Elektrárenské společnosti Skawina a Elcho leží v jižním Polsku a obě vyrábějí kombinovaně elektřinu a teplo. Energetická společnost ČEZ získá od amerického koncernu PSEG prostřednictvím nákupu společností PSEG Distribution BV a PSEG Silesia BV podíl ve výši cca 75 % v elektrárně Skawina, resp. zhruba 89% podíl ve společnosti Elcho.

Instalovaná kapacita černouhelné elektrárny Skawina činí 590 MW, ročně vyrobí zhruba 2,8 TWh elektřiny. V rámci kombinované výroby elektřiny a tepla, elektrárna zásobuje teplem a horkou vodou město Skawina a západní část Krakova. Elektřinu dodává několika lokálním distribučním a obchodním společnostem v Polsku.

Elcho se nachází 8 km severozápadně od Katovic, spalováním černého uhlí vyrábí kombinovaně elektřinu a teplo ve dvou moderních blocích o celkové instalované kapacitě 220 MW. Odběratelem elektřiny vyrobené v elektrárně je ze 100 % provozovatel polské přenosové soustavy PSE, teplo elektrárna dodává do Katovic a okolí.

ČEZ pokračuje ve své zahraniční expanzi, ve které již dosáhl nabytí majoritních podílů ve třech bulharských a jedné rumunské distribuční společnosti, a nadále se účastní dalších tendrů v cílových oblastech jihovýchodní a střední Evropy. ČEZ byl ve společnosti tří konkurentů vybrán v privatizačním tendru na makedonskou společnost ESM, v Polsku byl v polovině prosince znovu potvrzen v privatizačním tendru na polskou černouhelnou elektrárnu Kozienice.

PSEG (NYSE: PEG) je americký energetický koncern. Jedním z hlavních členů koncernu PSEG je společnost PSEG Holding, jejíž hlavní činností jsou investice do distribuce elektřiny a plynu a výroby elektřiny v USA i ve světě; společnost PSEG Power, která vlastní a provozuje více než 16 000 MW instalované kapacity v USA; a společnost PSE&G – distributor elektřiny a plynu v New Jersey, USA.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  16:00USA - Prodeje nových domů