Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Americké akcie si minulý týden vedly velmi dobře

08.10.2001 15:30
Autor: 

V uplynulém týdnu byl vývoj na americkém akciovém trhu velmi pozitivní a samotné akcie ve víře, že dna již bylo dosaženo reagovaly růstem. Technologický index Nasdaq Composite si za minulý týden celkem přispal 7,11% a uzavřel na hodnotě 1605,30 bodu. Index Dow Jones posílil o 3,08% a uzavíral na hodnotě 9119,77 bodu. Index S&P 500 si celkem připsal 2,92% a uzavřel na hodnotě 1071,38 bodu.

Nejlépe si v minulém týdnu vedl bankovní sektor, který si připsal v rámci indexu S&P 9,9% (meziročně -37,5%), dále sektor telekomunikačních služeb +5,1% (meziročně -5,6%) a v neposlední řadě sektor zdravotnictví, který si připsal 4,4% (meziročně -6,3%). Ztrátové byly v rámci indexu S&P v minulém týdnu sektory dva. Naprosto jednoznačně zaznamenal největší pokles sektor farmacie, který poklesl o 6,1% (meziročně -11,3%) a jako druhý následoval už s menší ztrátou sektor služeb, který poklesl o 1,4% (meziročně -4,9%).

Mezi tituly s nejzajímavějším růstem patřily v minulém týdnu společnosti ze sektoru telekomunikačních služeb jako Juniper Networks, který si připsal až 55,46% (15,08 USD), dále Cisco Systems +22,66% (14,94 USD) nebo například Ciena Corporation +21,38% (12,49 USD). Ze sektoru finančních služeb zaznamenala nejzajímavější nárůst například Citigroup +6,42% (43,10 USD).

Mezi nejdůležitější události minulého týdne lze jednoznačně označit další snížení klíčové úrokové sazby americkou centrální bankou (FED) o 0,5% na současných 2,5%, což je téměř čtyřicetileté minimum. Americká centrální banka také oznámila, že v případě dalšího nutného podpoření americké ekonomiky je připravena opět úrokové sazby snížit a podpořit tak zpomalující se hospodářství v zemi. V následujícím dni oznámil také americký prezident George W.Bushe program na stimulaci ekonomiky, který předpokládá poskytnout americké ekonomice dodatečné finanční prostředky až do výše 75 miliard dolarů. K tomu aby byl efekt všech těchto kroků naplněn mají přispět také další daňové škrty ve státním rozpočtu ve výši 60 miliard dolarů, které rovněž navrhl prezident George W.Bush.

Futures obchodované na hlavní americké indexy výrazně oslabují a dávají předem znát, že po otevření budou americké akcie oslabovat. Aktuálně obchodují futures na Dow Jones -80 bodu; Nasdaq 100 -24,50 bodu; S&P 500 -9,20 bodu.

(Mikuláš Brož)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m