Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Český Telecom: Výsledky za první čtvrtletí 2001 jsou horší, než se čekalo

30.04.2001 13:00
Autor: 

Český Telecom dnes zveřejnil konsolidované výsledky za první kvartál tohoto roku podle mezinárodních účetních standardů. Tyto výsledky byly horší než očekávání (naše i trhu, podle konsenzu agentury Reuters), a to na všech úrovních.

Tržby meziročně rostly o 3,7% na 14,2 mld. Kč, my jsme přitom čekali 14,7 mld. Kč a trh 15,0 mld. Kč. Tržby z hovorného na pevné síti meziročně klesly o 6%, zatímco tržby z provozu mobilních sítí (Eurotel) meziročně rostly o 30%.

EBITDA marže poklesla na 47,4%, a EBITDA (tedy zisku před odpisy, úroky a zdaněním) dokonce klesl na 6,7 mld. Kč (očekáváli jsme malý, ale přece jen positivní růst na 7,1 mld. Kč).

Vyšší odpisy se pak promítly do 19% meziročního poklesu provozního zisku (na 2,7 mld. Kč) a do 10% meziročního poklesu čistého zisku (na 1,47 mld. Kč).

Jak naše tak tržní očekávání již obsahovala předpoklad zpomalujícího se růstu tržeb a horších provozních marží, avšak skutečný trend byl ještě silnější.

Neplánujeme snížení našeho investičního doporučení (dlouhodobě kupovat, krátkodobě akumulovat) a nečekáme, že by na základě těchto výsledků, byť negativních, mělo dojít k masovému snižovaní doporučení ze strany jiných domácích a zahraničních brokerů. Hlavním determinantem vývoje kurzu Českého Telecomu budou nadále zahraniční trhy a jejich valuace telekomunikací obecně.

(Ondřej Daťka)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  
11:02Wilson: Korekce na S&P 500 se blíží svému konci, ale zůstávají tu rizika na straně sazeb  
9:35Michal Strnad z CSG posílil kontrolu nad Tatrou. Jelínkův podíl koupil za více než 600 milionů korun
9:29Ifo: Íránský konflikt dopadá na německý průmysl. Největší hrozbou jsou ceny energií a logistika
9:22Rozbřesk: Íránský konflikt zvyšuje tlak na evropský automotive, sektor čelí zdražení vstupů i slabší poptávce
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa