Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Irák: spojence čeká těžký boj muže proti muži

25.03.2003 9:43
Autor: 

Těžké boje se očekávají o město Basra. Mluvčí britské armády potvrdil, že vojáci Velké Británie pravděpodobně v nejbližší době budou muset bojovat s guerilovými jednotkami v ulicích Basry. "setkáváme se s tuhým odporem nepravidelných jednotek, tzv. Fadajínů, kteří jsou extrémně loajální k Saddámovi. Terorizují občany Basry a my tam pravděpodobně budeme muset jít", řekl kapitán Al Lockwood v CNN. Tvrzení však později odmítl jiný britský mluvčí v Kuvajtu, který řekl, že "nepůjdeme do Basry, jde pouze o potenciální cíl", neboť město má výjimečnou politickou a strategickou hodnotu v oblasti.

Americká námořní pěchota se probila Nasiriou a získala strategický přístup k mostům. Podle zpravodaje Reuters konvoj amerických jednotek překročil řeku Eufrat a Saddámův kanál v Nasirii. Konvoj projížděl městem pod ochranou těžké techniky. Konvoj zároveň musel řešit protiútok Iráčanů nasazením dělostřelectva a vrtulníků. Jednotky nyní míří na sever po východním břehu Eufratu (350 km od Bagdádu). Další jednotky, které jsou na západním břehu Eufratu, jsou již jen 100 km od hlavního města, o které se zřejmě svede největší bitva.

Nad Bagdádem dnes ráno opět zněly sirény ohlašující vzdušný útok spojenců. Podle korespondenta Reuters bylo slyšet minimálně sedm explozí z jižního a východního předměstí.

Spojenecké jednotky podle informací CNN pravděpodobně již bojují s elitní Republikánskou gardou. Z Bagdádu je prý již slyšet fronta na jihu. Podle včerejšího vyjádření amerického generála McChrystala byla garda výrazně oslabena vzdušnými útoky a bombardováním, její nynější sílu je obtížné odhadnout.

Irácký vicepremiér Tarik Azíz včera večer zpochybnil spekulace o zdraví iráckého velení a jeho schopnosti rozhodovat. Azíz řekl, že velení je v "dobrém stavu" a prezident Saddám Husajn "plně kontroluje armádu a zemi". Vicepremiér zároveň odmítl tvrzení britských a amerických vojáků o nalezení továrny na výrobu chemických zbraní.

(Zdroj: Reuters, CNN, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2026
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  
10:30SpaceX míří na burzu s rekordní valuací, odhaluje miliardové ztráty a upevňuje Muskův vliv  
9:02Výsledky Colt CZ podporují tezi o kvalitnější a stabilnější skupině  
8:44Rozbřesk: Spekulace na dohodu USA–Írán posunuly eurodolar výše
8:41Výsledky Nvidie či Coltu, SpaceX míří na burzu, evropské futures v červeném  
8:09Colt CZ hlásí rekordní čísla, čistý zisk stoupl o 37 procent
20.05.2026
22:49Nvidia svými výsledky nezklamala a dodala i silný výhled. Výrazně zvyšuje dividendu
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb