Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Powell: Irák zametal stopy před příchodem zbrojních inspektorů

Powell: Irák zametal stopy před příchodem zbrojních inspektorů

05.02.2003 16:53
Autor: 

komentář aktualizován 2.
Ministr zahraničí Spojených států prezentuje na půdě OSN slibované důkazy o tom, že Irák porušuje rezoluce OSN. Projev Colina Powella je dle předpokladů provázen multimediální prezentací, která se skládá jak z tajných nahrávek rozhovorů, tak satelitních snímků.

Powell dosud zveřejnil několik audio nahrávek rozhovorů iráckých oficiálních míst, které podle něj dosvědčují, že Irák ignoruje rezoluci OSN, skrývá zbraně a dokonce je i vyrábí.

Ze satelitních snímků, které Powell prezentuje, je podle ministra zřejmé, že Irák před příjezdem zbrojních inspektorů "zametal stopy", tj. ničil výrobní haly a přemísťoval podezřelý materiál. Ministr ukázal několik fotografií, které s největší pravděpodobností zobrazují muniční sklady a asanační vozidla používaná pro případ nenadálé události. Powell se ptá, proč Irák tyto prostory a zařízení ničil, pokud tvrdí, že nezbrojil. Otázkou prý také je, kam takovýto materiál přemístil.

Podle amerických špionážních zdrojů Irák rozmístil rakety s biologickou náplní na západě území. Powell zároveň obvinil irácký režim z toho, že vyhrožuje vědcům vypovídajícím pro inspektory OSN. Sám Husajn je prý označil za špióny. Část vědců je prý dosud držena v "domácím vězení" v "Saddámových hotelech".

USA mají výpovědi svědků, kteří potvrdili existenci několik mobilních biologických laboratoří.

Dolar na výroky ministra Powella reaguje posílením, neboť investoři nabývají dojmu, že se Spojeným státům na základě předložených důkazů podaří přesvědčit evropské spojence o jednotném přístupu k řešení irácké situace.

komentář bude aktualizován v průběhu projevu


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.03.2026
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby
9:53Nová cílová cena ČEZ: Restrukturalizace jako katalyzátor výnosu pro akcionáře?  
9:18KARO Leather loni zvýšila tržby o 23 procent, letos začne se zpětným odkupem akcií
8:56Rozbřesk: ECB je připravena zvýšit úrokové sazby
8:50Silná čísla CSG kontrastují s globální nejistotou. Futures jsou opět v červeném  
8:43J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q4 2025
8:36CSG si zapsala silný závěr roku i rekordní množství nevyřízených objednávek
6:05Ústup dolaru, repatriace zlata z USA a stablecoiny v mezinárodním rezervním systému
25.03.2026
21:18Wall Street rostla: Úleva na ropě a geopolitice hnala akcie vzhůru  
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Porsche Automobil Holding SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.