Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stále jsme bez nového prezidenta - Klaus a Moserová do třetího kola

Stále jsme bez nového prezidenta - Klaus a Moserová do třetího kola

24.01.2003 15:12
Autor: 

Do druhého kola druhého pokusu o zvolení nového prezidenta ČR na funkční období následujících pěti let se sice "propracoval" kandidát ODS Václav Klaus a senátorka Jaroslava Moserová na úkor Miloše Zemana, který po neúspěchu v prvním kole rychle opustil Pražský hrad, nicméně podle neoficiálních údajů ani jeden z nich nebyl v tomto kole úspěšný. Ke zvolení prezidentem ve druhém kole bylo nutné získat nadpoloviční počet hlasů od senátorů a od poslanců odděleně, resp. od přítomných poslanců a senátorů, tzn. těch, kteří se zapsali k druhému kolu volby. Oficiální výsledky by měly být známy v 16:00 hodin.

Volby budou tedy pokračovat třetím kolem, které by se mohlo konat, podobně jako v případě první volby, ještě dnes. Rozhodovat se bude opět mezi Václavem Klausem a Jaroslavou Moserovou. Ve druhém kole dostal Václav Klaus 85 hlasů od poslanců (33 hlasů od senátorů) a senátorka Moserová 42 hlasy od senátorů (a 32 hlasy od poslanců). Zástupci ČSSD, KDU-ČSL a US před druhým kolem indikovali, že jejich členové zřejmě nepodpoří Václava Klause, spekulovalo se však, že někteří poslanci ČSSD by jej přece jen volit mohli.

Podle Ústavy musí být nový prezident zvolen do 30 dnů po skončení mandátu stávajícího prezidenta. Václavu Havlovi přitom skončí volební období 2. února. Pokud druhá volba nepovede ke zvolení prezidenta, mohou zákonodárci iniciovat změnu Ústavy a umožnit tak přímou volbu hlavy státu v referendu.

(zdroj: Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší
13:18UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Sdělení klíčových informací
13:10Patria Finance upozorňuje na podvodný účet na Instagramu zneužívající naši identitu
13:04KKCG Real Estate Financing a.s. : Oznámení o první výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003578510
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
8:52Direct Financing s.r.o.: Potvrzení o plnění ukazatele LTV
8:49Akcie obracejí do červeného, investoři vybírají zisky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data