Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČTK: Únik chlóru ve Spolaně stále pokračuje, množství je už minimální

21.07.2000 13:41
Autor: 

NERATOVICE/MĚLNÍK 21. července (ČTK) - Pracovníkům Spolany Neratovice se zatím nepodařilo zcela utěsnit prasklé plynové vedení, z něhož od 07:55 uniká chlór. Mluvčí Spolany Zdeněk Joska ČTK po poledni řekl, že únik je minimální, nicméně od rána do ovzduší uniklo několik desítek kilogramů chlóru. "Únik plynu stále pokračuje, je však už minimální," informoval Joska.
Podle vedoucího Nouzového ekologického střediska (NES) při Okresním úřadu v Mělníku Jaroslava Šveráka se žlutomodrý chlorový oblak zastavil v Dřísech, Borku, Zárybech, Všetatech. "Pro jistotu jsme informovali i obecní úřady Kostelního a Sudova Hlavna na Mladoboleslavsku," řekl ČTK. Obce v tomto okruhu podle něho oznámily únik svým občanům a vyzvaly je, aby nevycházeli z domovů.
"Koncentrace chlóru není mimo areál chemičky v žádném případě zdraví ohrožující. Nadýchat se chlóru je však samozřejmě nepříjemné," připustil Šverák. Chlór, žlutý štiplavý plyn, ve větších koncentracích po nadýchání rozleptává sliznice dýchacích cest a způsobuje pálení očí. Může naleptat i plíce a zapříčinit tak smrt.
Zraněni byli podle něho čtyři pracovníci Spolany, kteří se dostali do bezprostředního kontaktu s unikajícím chlórem. "Mají poleptané sliznice a zasažené očí, jejich stav je hodnocen jako středně vážný," řekl Šverák. Naproti tomu Joska má informaci jen o dvou lehce zraněných hasičích, kteří se během zásahu nadýchali zvýšené koncentrace chlóru.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta
10:40Evropské akcie spolu s kryptem otáčejí nahoru  
10:02Svítá Bayeru na lepší časy? Podpora generálního prokurátora v případu Roundupu posílá akcie nejvýše od ledna 2024
8:55Evropské akcie bez směru, ropa zdražuje a Nvidia investuje 2 mld. USD do Synopsys  
8:41Rozbřesk: Lepší rozpočtový schodek v listopadu, ale za cenu nižších investic
6:26AI budí v lidech obavy. Na akciích jít za nejhorším sentimentem?
01.12.2025
22:01Akciová rally zpomalila, kryptoměny pod tlakem  
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Eagle Outfitters Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Gitlab Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Marvell Technology Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)