Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna zůstává na včerejších hodnotách, HDP nepřekvapilo

Koruna zůstává na včerejších hodnotách, HDP nepřekvapilo

09.06.2006 10:18
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Páteční obchodování začíná koruna opatrně. Její kurz vůči euru v úvodu posílil na 28,25, aby se nyní vrátil na včerejších závěrečných 28,27 Kč/EUR. Dnešní HDP potvrdil sílu současného růstu české ekonomiky. Růst 7,4 % je jen mírně pod tržním konsensem 7,5 % a oproti předcházejícímu čtvrtletí znamená další zrychlení. Reakce na HDP byla na trhu nevýrazná, i když v delším období toto číslo může pozitivně ovlivňovat sentiment na českou korunu.

Výsledkem včerejší ECB je očekávané zvýšení sazeb a také signál, že rychlejší utahování politiky nás asi nečeká. Evropská centrální banka by se tedy měla nadále držet svého současného tempa zvyšování sazeb každý kvartál. Rozšířením úrokového diferenciálu mezi ECB a ČNB na 75 bazických bodů by mělo korunu už brzdit v dalším růstu. Zůstává zde rovněž negativní vliv růstu sazeb v USA, který zhoršuje pozici emerging trhů a odrazuje investory.

Pro dnešní den čekáme spíše zklidnění situace, když trh ještě bude vstřebávat včerejší události. Proti koruně by měl působit růst dolaru a vyšší sazby v EMU, což může přinést mírné oslabení. Region celkově zatím za klidnějšího obchodování neukazuje jednoznačný směr.

Dolar po výrazném posílení z minulých dnů prochází vůči euru konsolidací na hladině 1,2650 USD/EUR. Kombinace jestřábích signálů z Fedu naznačujících další růst sazeb a opatrnější ECB značně zlepšila pozici americké měny. Dnes je na programu německá průmyslová výroba, která může při překvapení mít vliv na kurz, hlavním bodem ale bude odpoledne americká obchodní bilance. Koruna proti dolaru dnes ráno prakticky stagnuje a obchoduje se na 22,35 Kč/USD.


Váš názor
  • Investice v Chorvatsku
    09.06.2006 10:27

    Chtěl bych investovat do akcií nebo nemovitostí v Chorvatsku. Děláte to v Patrii?
Aktuální komentáře
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně