Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČNB o úrokových sazbách: těsné hlasování a nové prognózy

    ČNB o úrokových sazbách: těsné hlasování a nové prognózy

    27.07.2006 17:07
    Autor: David Marek

    Odpolední tisková konference ČNB přinesla další informace o dnešním rozhodnutí zvýšit úrokové sazby. Zároveň ČNB oznámila nové odhady inflace a hospodářského růstu.

    Hlasování o úrokových sazbách bylo velmi těsné. Čtyři členové bankovní rady zvedli ruku pro vyšší úrokové sazby, tři chtěli ponechat sazby beze změny. Čtyři sedminy představují 57 procent, v odhadu výsledku jednání bankovní rady jsme psali, že pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb dosahuje 60 procent.

    Odhad růstu HDP na letošní rok byl zvýšen na 6,0-7,2 procenta z 5,4-6,9 procenta očekávaných v dubnu. Odhad ČNB tak patří mezi nejvyšší aktuální odhady. Naopak prognóza pro příští rok si pohoršila. V roce 2007 by měl HDP stoupnout o 3,8-6,4 procenta, v dubnu ČNB uváděla interval 3,9-6,9 procenta. Z uvedených odhadů vyplývá, že mezera výstupu by se dle ČNB měla letos rychleji uzavřít a příští rok rozevírat pomaleji nebo stagnovat.

    Inflace by měla příští rok v červnu dosahovat hodnoty z intervalu 2,8-4,2 procenta. Pravděpodobnost překročení inflačního cíle tedy dosahuje 86 procent a pravděpodobnost překročení i tolerančního pásma (plus minus jeden procentní bod) činí 14 procent. V prosinci 2007 vidí ČNB inflaci dokonce v rozmezí 3,3-4,7 procenta. Klíčovou informací bude skladba inflačních impulsů, konkrétně odhad vývoje „core“ inflace (korigované inflace bez pohonných hmot. Nicméně výše odhadu inflace měřené indexem spotřebitelských cen implikuje riziko vzlínání inflačních očekávání, a tedy jeden z důvodů ke zpřísnění měnových podmínek.

    Přes těsné rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb, očekáváme další podobný krok v horizontu šesti měsíců, možná již letos na podzim.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu