Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Růst koruny se zastavil, zisky však vydržely

04.08.2006 10:33
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Páteční obchodování koruna začala nepatrně výš a během dopoledne se drží s minimálními výkyvy na hladině včerejšího závěru 28,37 Kč/EUR. Vývoj v regionu je dnes klidnější s náznakem mírné korekce včerejšího růstu.

Česká národní banka zveřejnila zápis z posledního měnového jednání bankovní rady. Informace v něm obsažené nejsou překvapivé a jsou v souladu s postupným růstem sazeb. Zajímavější jsou zvýšené odhady neinflačního růstu HDP a apreciace koruny. ČNB zvedla odhad dlouhodobého neinflačního růstu HDP na 5,0 % z předchozích 4,5 %. Odhad tempa rovnovážného reálného posilování Kč byl zvýšen na 3,5-4,0 % z 3,5 %. To může naznačovat, že při budoucím rozhodování nemusí ČNB tolik přihlížet na posilování koruny, které je brzdou zvyšování sazeb. ČNB si tím částečně uvolňuje ruce tím, že dovolí koruně rychleji posilovat.

Dolar se vůči euru stabilizuje na hladině 1,2800 USD/EUR. Euro přece jen částečně získalo po včerejších pro něj příznivých zprávách (ECB, americká čísla). Nyní se trh soustředí na odpolední americká data z trhu práce. Počet nových pracovních míst se odhaduje na 145 tisíc, což je lepší než minulý měsíc. Na výsedku tohoto ukazatele budou hodně záviset očekávání ohledně rozhodnutí Fedu o sazbách příští týden - je to poslední důležité číslo před jednáním FOMC. Příznivý výsledek pro dolar by měl korunu i region oslabit a naopak. Kurz koruny ale tento vliv pocítí pravděpodobně jen při silném pohybu na USD/EUR. Koruna vůči dolaru dál posílila a nyní se obchoduje na 22,16 Kč/USD.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2026
6:05AI jako investiční motor. Tři akcie, na které sází elita z Wall Street  
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI
12:51Týdenní výhled: S koncem války to zase nevyšlo, nová data naznačí dopad energetického šoku  
12:40Klíčový milník pro Dukovany: první projektová fáze splněna. KHNP dokončila koncepční projekt
11:55Jaké příležitosti vidí v energetickém sektoru Goldman Sachs? Na seznamu jsou ConocoPhillips či Vistra
11:24Další víkendový zvrat zhoršil náladu, trhy však stále pracují s přechodností íránského šoku  
10:57Registrace elektromobilů v EU rostou s tím, jak se zvyšují ceny benzinu
10:44Ropa, Írán a trhy: Invesco radí, jak upravit své investice v roce geopolitiky
9:03Rozbřesk: Hormuz stále nefunguje. Kde je Evropa nejzranitelnější?
8:44Opětovné uzavření Hormuzského průlivu zvyšuje cenu ropy i nervozitu investorů  
6:06Eisman o vývoji na softwaru a vlivu AI na zaměstnanost bílých límečků
19.04.2026
9:24Víkendář: Zranitelnost USA by měla vést ke zvyšování odolnosti zbytku světa
18.04.2026
9:48Víkendář: Nejlepší řešení globálních nerovnováh je dobře známé. Proč tedy nepřichází změna?
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m