Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

18.08.2006 11:41
Autor: KBC/Patria

MOL navýší kapitál v INA
Chorvatský tisk přinesl zprávu ohledně plánů MOL na investici 500-1 000 mil. EUR do dvou rafinérií INA. Zpráva dále uvádí, že MOL chce navrhnout chorvatské vládě, majoritnímu vlastníkovi společnosti INA, navýšení kapitálu ve společnosti, což by zvýšilo podíl MOL. Podle tisku je uvedení akcií INA na záhřebskou burzu pravděpodobné v září nebo říjnu.

Náš názor: Investiční plány MOL v souvislosti s rafinériemi Sisak a Rijeka jsou dobře známy. MOL původně oznámila, že INA použije vlastní cash flow, nicméně už tehdy jsme o tomto způsobu financování pochybovali, když chorvatský regulovaný trh s palivy a plynem drží marže INA pod tlakem. Podle našeho názoru chce MOL, s ohledem na nulový posun jeho akvizice v posledních třech letech, přesvědčit chorvatskou vládu, že INA není schopná tento rozvojový program financovat sama. Vzhledem k tomu, že chorvatská vláda se navyšování kapitálu s velkou pravděpodobností účastnit nebude, umožnilo by to MOL navýšit svůj podíl ve společnosti.

S blížícím se uvedením akcií na burzu budou mít zprávy týkající se INA čím dál tím větší vliv na cenu akcií MOL. Podle našeho názoru by reakce trhu měla být pozitivní pokud se MOL podaří získat ve společnosti většinu za cenu, která by společnost ohodnotila maximálně na 3,5-4,0 mld. USD. Na ocenění INA bude mít také velký vliv plánovaná liberalizace energetického trhu v Chorvatsku.

Bioton: Generální ředitel zopakoval ambiciózní plány společnosti
Během včerejší tiskové konference zopakoval generální ředitel Biotonu plány pro rok 2006 na dosažení tržeb 260-300 mil. PLN a zisku před zdaněním 100 mil. PLN. Adam Wilczega uvedl, že v tom optimističtějším případě by mohl čistý zisk dosáhnout 100 mil. PLN. Společnost v 1H06 zaznamenala 96 mil. tržeb a zisk zpřed zdaněním 20,3 mil. PLN, tzn. že ve druhé polovině roku musí dosáhnout 164-204 mil. PLN tržeb a 80 mil. PLN zisku před zdaněním. Podle generálního ředitele je toto možné díky zahájení prodeje inzulínu v Rusku od začátku září. To by mělo do konce roku přinést tržby 20 mil. PLN. Zároveň by měl Bioton bez problémů dosáhnout 28% podílu na polském trhu s inzulínem z 25,8 % na konci června. Podle Wilczegy neublížily regulační změny zavedené v červenci prodeji Gensulinu a podíl na trhu zůstal stejný. Wilczega dále uvedl, že na podzim tohoto roku by měla začít výstavba továrny na inzulín v Číně a registrační proces by měl být dokončen v 1-2Q07. Během příštích šesti let chce Bioton zvýšit svůj podíl na celosvětovém trhu s inzulínem na 10 % z 1 % na konci roku 2005 a očekávaných 2 % na konci tohoto roku.

Náš názor: Zpráva zveřejněná během včerejší seance měla velmi pozitivní dopad na obchodování.

TVN připravuje nové programové schéma a nové kanály
Generální ředitel TVN, pan Walter, uvedl, že nové tematické kanály, TVN Med a TVN Lingua, zahájí vysílání na přelomu září/října tohoto roku. Toto datum je v souladu s dřívějšími prohlášeními.

Podle měsíčníku Press věnuje TVN svému novému programovému schéma na podzim a zimu tohoto roku více úsilí než konkurenční Polsat. TVN bude ve 2H06 vysílat dvě nové reality show, “Superniania” (Super chůva) a “Hela w oparach” (Přízeň v ohrožení), a odlákala Polsatu populárního moderátora Kubu Wojewodzkiho. Polsat plánuje pokračování svých seriálů a pouze dvě programové premiéry, “Oko na miasto” (Městské oko) a “Let’s Dance”.

Náš názor: Po relativně slabší sledovanosti ve 3Q06 i nadále očekáváme silnější čísla za 4Q06. Opakujeme doporučení Držet pro akcie TVN.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university