Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF připravuje plán na sloučení výběru daní a veřejnoprávního pojistného

MF připravuje plán na sloučení výběru daní a veřejnoprávního pojistného

12.12.2006 14:47
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Ministerstvo financí tento týden na jednání vlády předkládá plán, podle kterého by byly sloučeny orgány daňové a celní správy a následně i výběr daní a pojistného na veřejnoprávní pojištění. V praxi by to znamenalo, že kompetence k výběru sociálního a zdravotního pojistného by byly z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotních pojišťoven převedeny na daňovou a celní správu. Materiál, který k tomu ministerstvo zpracovalo, navrhuje vypracovat plán postupu sloučení, který by zvolil nejefektivnější úpravu v oblasti výběru veřejných příjmů a organizaci institucí, které mají výběr těchto příjmů na starosti.

Plán sloučení vychází ze skutečnosti, že každá instituce pověřená výběrem veřejných příjmů má některé funkce, které jsou společné všem z nich. Jde mj. o informační systém, majetkové vybavení, vymáhání, personalistika apod. Sloučením těchto institucí, které odpovídá doporučením Světové banky a OECD, by tak mohlo dojít k významným synergickým efektům a ke snížení provozních nákladů. Dalším výrazným přínosem by bylo celkové zlepšení výběru daní a pojistného a zvýšení efektivity a účinnosti kontroly a vymáhání nedoplatků. Tato změna by přinesla snížení administrativy i u plátců daní a pojistného, protože by pro ně v praxi znamenala nutnost kontaktu pouze s jediným úřadem.

Jako první krok je navrhováno sloučení orgánů daňové a celní správy, které působí v rámci Ministerstva financí. Druhým krokem by pak bylo sloučení výběru daní a pojistného na veřejnoprávní pojištění. V praxi by to znamenalo převedení kompetencí k výběru pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a k výběru zdravotního pojistného (souhrnně je užíván pojem veřejnoprávní pojištění) na nově vzniklou soustavu orgánů. ČSSZ by při tom zůstala nadále zachována, výběr pojistného tvoří pouze menší část její agendy.

Předkládaným materiálem je navrhováno pověření Ministerstva financí vypracováním návrhu postupu sloučení, a to ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem zdravotnictví. V následném materiálu by pak měl být řešen případný hospodářský a finanční dosah navrhované právní úpravy na veřejné rozpočty, na podnikatelské prostředí a jeho další souvislosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu
06.07.2026
17:03Americké akcie nebyly podle určitého pohledu nikdy levnější než nyní
15:43AFP: Čínská firma nabízí věrohodné a "vždy věrné" humanoidní roboty
13:15Porsche se chystá zrušit další 4 000 pracovních míst
12:49Investiční výhled na druhé pololetí: Poptávka po kapitálu a obrat v politice ECB a Fedu  
10:00Strnad má podle médií zájem o podíl v Pirelli
9:12EasyJet v zásadě souhlasí s nabídkou na převzetí od firmy Castlelake

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    PL - Jednání NBP, základní sazba
    20:00USA - Zápis z jednání FOMC