Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Kartel OPEC těžební limity nezmění, zajímá ho ale kurz dolaru

    ČTK: Kartel OPEC těžební limity nezmění, zajímá ho ale kurz dolaru

    15.03.2007 14:13
    Autor: ČTK

    Vídeň 15. března (ČTK) - Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na své dnešní schůzce ve Vídni dohodli na zachování těžebních limitů. Podle agentury AP to řekl zástupce libyjské delegace i další členové OPEC. Oficiální zprávu kartel vydá později. Prezident kartelu Muhammad bin Zajn Hamilí ale naznačil, že kartel si bude více všímat kurzu dolaru, od něhož se ceny ropy částečně odvíjejí.

    "Všichni ministři jsou ve shodě," řekl vedoucí libyjské delegace Šukrí Muhammad Ghaním. Ten je zároveň ředitelem libyjské státní společnosti na těžbu ropy. OPEC už před schůzkou avizoval, že není důvod limity měnit, a že posoudí dopady dvojího snížení těžby z loňského listopadu a z letošního února. Schůzky ve Vídni se účastnila i delegace z Angoly, která je členem organizace od letošního roku.

    OPEC musel při rozhodování posuzovat dva základní protichůdné faktory. Jedním je pokles zásob v zemích, které patří k největším konzumentům ropy, což by hovořilo pro zvýšení těžby. Kartel se však obává, aby se výrazněji nesnížilo tempo růstu globální ekonomiky, a aby ekonomice neuškodily silné turbulence, které zmítají akciovými trhy. V takovém případě by se poptávka po ropě mohla snížit, takže OPEC by zvažoval snížení těžby.

    Kartel zároveň zvýšil odhad růstu poptávky po ropě a předpokládá, že se v letošním roce zvýší celosvětová poptávka asi o 1,3 milionu barelů denně. To by představovalo nárůst o 1,5 procenta. Až dosud kartel očekával nárůst poptávky o 1,2 milionu barelů denně. Situací na trhu by se měl OPEC znovu zabývat v červnu.

    OPEC dodává více než jednu třetinu objemu ropy, která se ve světě každý den spotřebovává. Poptávka po ropě z jeho produkce se podle delegátů letos v průměru vyšplhá na 30,4 milionu barelů. Kartel ve své nejnovější zprávě o situaci na trhu s ropou uvedl, že deset členů, na něž se vztahují kvóty, v únoru těžilo 29,96 milionu barelů ropy denně. To je zhruba stejně jako v lednu. Hamilí ještě před začátkem schůzky řekl, že slabý dolar nepříznivě ovlivnil kupní sílu zemí OPEC. Některé země kartelu už dříve začaly ropu prodávat za eura, nesplnily se však původní obavy, že OPEC se začne k euru přiklánět stále více.

    Pro zachování těžby se vyslovila i saúdská delegace, která je vzhledem k objemu těžby ropy v rámci kartelu klíčová. Ministr energetiky Alí Nuajmí v saúdském tisku naznačil, že trh se s nižší těžbou dobře vypořádal, a jsou na solidní úrovni i zásoby. Poradní výbor kartelu ale vyzval členy, aby se drželi dohodnutých kvót a nepřekračovali těžební limity. Nyní se prý limit k těžbě dodržuje asi ze 70 procent.

    Analytici odhadují, že OPEC zatím snížil těžbu o milion barelů denně, místo 1,7 milionu barelů, na nichž se dohodl v rámci dvojstupňového snížení těžby. Kartel sám tvrdí, že skutečný pokles těžby dosahuje asi 1,2 milionu barelů denně.

    Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý uvedla, že podle jejího zjištění OPEC v únoru bez Iráku a Angoly těžil 26,8 milionu barelů ropy denně. Celý kartel pak těžil 30,2 milionu barelů, tedy o 400.000 barelů méně, než by podle kvót těžit měl. Dvojí pokles těžby přispěl k relativní stabilitě, takže cena se drží v pásmu 50 až 60 dolarů za barel. Cena ale v posledních dnech opět vykazovala snahu růst.

    "OPEC měl možná pocit, že trh je nadměrně zásoben, ale to už neplatí. My naopak předpokládáme, že už je zásoben málo," podotkl výkonný ředitel IEA Claude Mandil. Podle něj by OPEC měl zvážit opětovné zvýšení těžby.

    ČTK

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data