Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna: Ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,1 %

Eurozóna: Ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,1 %

09.07.2008 11:29
Autor: ČTK

Meziroční růst ekonomiky Evropské unie se v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,3 procenta z tempa 2,5 procenta v předešlém čtvrtletí. Stejně tak růst v eurozóně zeslábl na 2,1 procenta po 2,2 procenta v předešlých třech měsících. Sdělil to v dnešní konečné zprávě statistický úřad Eurostat, který tím revidoval předchozí odhady růstu směrem dolů.

Před měsícem Eurostat odhadoval růst v EU na 2,5 procenta a v eurozóně na 2,2 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt 27 zemí EU i 15 zemí eura zvýšil o 0,7 procenta, nikoli o 0,8 procenta, jak předpokládaly červnové údaje.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že Eurostat nechá červnové údaje bez změny. Revize k horšímu podle ekonomů potvrzuje nepříznivý vliv globální úvěrové krize a zpomalování americké ekonomiky. Negativně na evropskou ekonomiku působí také silný kurz eura a zvýšené inflační tlaky kvůli drahým pohonným hmotám a potravinám.

Česká ekonomika rostla podobně jako další ekonomiky střední a východní Evropy ve srovnání s EU dál nadprůměrným tempem, které v prvním čtvrtletí dosahovalo 5,3 procenta. Nejvyšší meziroční tempo z celé EU vykazovalo Slovensko s 8,7 procenta, následovalo Rumunsko, Bulharsko, Litva a Polsko.

Americká ekonomika rostla podle Eurostatu v meziročním srovnání v obou posledních čtvrtletích shodně o 2,5 procenta. Další ekonomická mocnost Japonsko rostla v prvním čtvrtletí o 1,3 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  
10:30SpaceX míří na burzu s rekordní valuací, odhaluje miliardové ztráty a upevňuje Muskův vliv  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university