Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    MMF: Evropa je vůči výkyvům finančních trhů odolnější než USA

    MMF: Evropa je vůči výkyvům finančních trhů odolnější než USA

    12.11.2007 15:47
    Autor: ČTK

    Londýn 12. listopadu (ČTK) - Ekonomika Evropy je díky pevným základům odolná vůči výkyvům finančních trhů, hrozí jí tak menší nebezpečí než Spojeným státům. Bankovní sektor v Evropě ale potřebuje zlepšit řízení rizik, uvedl Mezinárodní měnový fond v pravidelné pololetní regionální prognóze.

    Fond ale také píše, že se hospodářský růst Evropy zpomaluje. Centrální banky velkých evropských ekonomik proto podle MMF dělají dobře, že teď nezvyšují úrokové sazby. Další zvýšení úroků ale bude nutné, protože se rizika, která ekonomiku zpomalují, postupně vytratí.

    Riziky jsou podle fondu přetrvávající zhoršení úvěrových podmínek, drahá ropa a vývoj devizových kurzů. Nepříznivý vývoj na trhu s bydlením je podle fondu menším rizikem v Evropě než ve Spojených státech.

    "Trhy s bydlením ve Španělsku, Británii a Irsku jsou na jednom konci toho spektra, ale kontinent jako celek je přiměřeně vyvážený," uvedl šéf evropského oddělení fondu Michael Deppler. "Evropa podle nás není ve stejné situaci jako USA," dodal.

    Novou předpověď evropského hospodářského růstu zpráva fondu neobsahuje. Naznačuje jen, čím by se dala zmírnit rizika plynoucí z dění ve finančním sektoru. Jmenuje například přehodnocení a správu rizik či transparentnost.

    Kladný přínos inovací na finančních trzích by se podle MMF ale neměl přehlížet. "Poslední vývoj trhů byl silným zdrojem růstu. Nesmíme s vaničkou vylít i dítě," citovala Depplera agentura Reuters.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data