Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína: Zisky průmyslových firem po roce poklesu obnovily růst

Čína: Zisky průmyslových firem po roce poklesu obnovily růst

28.12.2009 13:08
Autor: ČTK

Peking (ČTK) - Zisky čínských průmyslových firem ke konci roku opět začaly růst, předtím rok klesaly. Za prvních 11 měsíců letoška se zvýšily o 7,8 procenta, když ještě za leden až srpen meziročně o 10,6 procenta klesly. Uvedl to dnes centrální statistický úřad Číny.

Úřad uvedl, že je vývoj zisků jasným důkazem, že se hospodářství Číny oživuje. Statistici v Číně zveřejňují údaje o podnikových ziscích čtyřikrát do roka, a to v únoru, květnu, srpnu a listopadu.

Ekonomové přičítají vzestup celkového firemního profitu nízkým číslům z konce minulého roku, kdy globální finanční krize postihla třetí největší ekonomiku světa nejvíce. "Nemůžeme ale ignorovat postupný růst, který od dubna zesiluje," připomněl hlavní ekonom pekingské společnosti Essence Securities.

Silný vzestup poptávky a s ním i cen zaznamenaly koncem letošního roku především čínské energetiky a firmy podnikající v přírodních zdrojích. To je další indikátor toho, že se čínská ekonomika oživuje. Premiér přitom v neděli varoval, že odstranit státní hospodářské stimuly by bylo předčasné.

Nejvíce rostly zisky soukromým společnostem a podnikům se zahraničními investicemi. Soukromým firmám se 11měsíční zisk celkově zvýšil o 17,4 procenta a zahraničním o 16,9 procenta. Podle ekonomů se tak ukazuje, že se vládní pobídky pro ekonomiku odrazily ve všech jejích sektorech, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2025
22:10Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce
22:02Zámořské indexy posílily po snížení sazeb  
20:02Fed snížil sazby o čtvrt bodu
17:55Trh a společnosti nyní a před 25 lety…
17:06Inflace v listopadu zvolnila, stál za tím vývoj cen potravin
16:31Malý krok pro člověka, velký skok pro AI? Start-up podporovaný Nvidií vytrénoval první model přímo ve vesmíru
15:09Nová studie: Brexit má skutečně znatelné negativní dopady na britskou ekonomiku
13:16Snižování sazeb se chýlí ke konci, "obchod zklamání" posouvá výnosy na šestnáctiletá maxima
11:47Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled čínské ekonomiky, ale vyzval k reformám
11:36KKCG Financing a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
11:20Fed dnes opět sníží sazby, ale co bude dál? Evropské trhy dopoledne většinou v červeném  
11:15Fed míří ke snížení sazeb. Trhy čekají na akciích největší pohyb od března  
9:50SpaceX se chystá na na burzu. Cílí na největší IPO v historii, od investorů chce vybrat přes 30 miliard dolarů
9:41Cena stříbra pro okamžité dodání je na rekordu, přesáhla 61 dolarů za unci
9:38Americká centrální banka dnes zřejmě znovu sníží úrokové sazby
9:25Čína zvažuje omezení přístupu k čipům Nvidie navzdory Trumpovu povolení
8:55Rozbřesk: Po šesti letech německé stagnace přijde v roce 2026 opatrné cyklické oživení
8:53Trhy očekávají rozhodnutí americké centrální banky o sazbách. Evropské indexy pod tlakem  
8:50NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
6:08Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba