Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD: Vládní reforma jen tahá peníze z kapes občanů

ČSSD: Vládní reforma jen tahá peníze z kapes občanů

24.05.2007 12:27
Autor: ČTK

Praha 24. května (ČTK) - Vládní reforma veřejných financí je podle sociální demokracie nespravedlivá, zbytečná a zmatená. Koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) jen tahá peníze z kapes daňových poplatníků, řekl na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek. Částku, kterou podle něj občané "zaplatí" do roku 2010 za vládní záměry, vyčíslil na 80 miliard korun.

Paroubek nečeká, že by někdo z poslanců ČSSD mohl hlasovat pro takovou "krutou reformu". Jejich přetahování Občanskou demokratickou stranou se nebojí. "Já svým lidem věřím," řekl. Bývalé zákonodárce zvolené za ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří v lednu při hlasování o důvěře podpořili Topolánkův kabinet, vedení strany ani klubu podle Paroubka přesvědčovat nehodlá. "Je to věc jejich svědomí," dodal s tím, že tolerancí vlády už stejně zradili program, za který byli zvoleni.

Paroubek prohlásil, že takzvaná reforma je v rozporu nejen s programem sociální demokracie, ale i se zdravým rozumem. Neplní prý základní cíl, tedy snížit deficit veřejných peněz. "Zadlužení se ještě zvýší," soudí Paroubek.

Podle místopředsedy a stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky naroste dluh veřejných financí v roce 2010 z 973 miliard v loňském roce na 1375 miliard, tedy zhruba o 400 miliard korun. Za vlády sociální demokracie se zvýšil veřejný dluh o 271 miliard, a to z něj musela vláda sanovat následky povodní 90 miliardami a ztráty České konsolidační agentury zaviněné špatnou privatizací, poznamenal.

Vládní záměry Paroubek považuje za nespravedlivé, protože podle něj zhorší životní úroveň 95 procent obyvatel. Nejvíce na ni doplatí důchodci, rodiny s dětmi a zdravotně postižení, tvrdí bývalý premiér. Zatímco ceny potravin, léků či bydlení kvůli zvýšené sazbě DPH z pěti na devět procent porostou, reálné mzdy budou klesat, soudí lídři ČSSD.

Mnohem vyšší růst inflace, než se předpokládá, uvolní růst úroků a v konečném důsledku povede k poklesu hospodářského růstu, uvedl místopředseda strany Milan Urban. "Povede to k návratu nemocné hospodářské společnosti 90. let," zdůraznil.

Stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se domnívá, že vláda zvýhodní jen nejbohatší občany a firmy, protože do roku 2010 na dani z příjmů ušetří kolem 68 miliard korun, zatímco vedle důchodců a handicapovaných poškodí také aktivní lidi, kteří řádně pracují a starají se o své děti. "Vláda zdražuje i smrt, protože ruší pohřebné," dodal.

Sociální demokracie už dříve představila vlastní návrh reformy, která podle této strany zajistí ekonomický růst, bude sociálně spravedlivá a ekologicky ohleduplná.

Vláda ve středu jednomyslně schválila první etapu reformy veřejných financí, která počítá se změnami daní, sociálních dávek či s regulačními poplatky ve zdravotnictví. Během léta bude změny spojené do jednoho zákona obhajovat ve sněmovně, kde má jen velmi křehkou většinu. Vyrovnat se bude muset nejen s nesouhlasem opozice, ale i s výhradami některých koaličních poslanců.


Váš názor
 • reforma-bod 1.+2.
  24.05.2007 14:32

  Reforma veřejných financí: 1.) Poslanci mají poslání "sloužit lidu této země" jak často deklarují než jsou zvoleni. Proto plat poslance po reformě = průměrný plat občana ČR. Hned se jim bude lépe přemýšlet. 2.) Senát je pojistka demokracie, se říká. Plat senátora po reformě = 0 Kč. Chtějí být emeritní. Tak ať mají emeritně plat 0 Kč.
  reformátor
 • No tak hlavně když nereforma za vlády ČSSD
  24.05.2007 13:58

  netahala peníze z kapes občanů, že.
  Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y