Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důležité zprávy z devizového trhu... šéf Fedu Bernanke dolaru zrovna nepomohl

Důležité zprávy z devizového trhu... šéf Fedu Bernanke dolaru zrovna nepomohl

06.06.2007 9:46
Autor: 

Česká koruna včera oslabila až na čtyřměsíční minimum, když tak jako ostatním středoevropským měnám ji do karet nehrála nepříjemná kombinace rostoucích výnosů a propadajících se akcií na globálních trzích. Měnový pár EUR/CZK tak postupně prorazil rezistence na úrovních 28,38, resp. 28,40 a zastavil se až na úrovni 28,45.
Blížící se zasedání ECB dává globálně sílu euru, což bude koruně dále komplikovat situaci a to i v případě, že dnes zveřejněná obchodní bilance za duben dopadne uspokojivě. Technicky vzato by měl EUR/CZK čelit další silné rezistenci na úrovni 28,47.

Americký dolar tak jako ostatní měny vůči euru v předvečer zasedání ECB oslaboval. K horší náladě americké měny přispěl i šéf Fedu Bernanke, který ve své řeči naznačil, že problémy na americkém trhu nemovitosti by měly ještě nějaký čas pokračovat. Páru EUR/USD se tak podařilo prodrat do zóny 1,35.
Podle našeho názoru jsou již úroková očekávání v eurozóně extrémně vysoko, a tak euro již těžko ze strany ECB dnes dostane další podporu. Nepřekvapilo by nás, kdyby tedy euro po tiskovce ECB mírně oslabilo.

Slovenská koruna sa včera pohybovala v úzkom pásme okolo úrovne 34,0 EUR/SKK, čo zrejme odrážalo vyčkávací postoj trhu pred dnešným zasadnutím ECB. Popoludní prevládla tendencia mierneho oslabovania, ale hladina 34,05 vydržala. Do zverejnenia rozhodnutia ECB a následnej tlačovej konferencie môžeme očakávať podobný charakter obchodovania ako včera. Koruna by sa mala naďalej držať v blízkosti hladiny 34,0.

Polská scéna byla včera bez významnějších událostí, a zlotý tak byl plně pod vlivem vývoje na středoevropských trzích. Negativní nálada proto polskou měnu dále oslabila, měnový pár po úvodních EUR/PLN 3,8045 končil na 3,8275.
Ani dnes nebudou zveřejněna žádná zajímavá domácí čísla. Polská měna tak bude zřejmě opět záviset na náladě investorů vůči střední Evropě. Předpokládáme, že se dnes před zasedáním ECB nezmění a zlotý spolu s ostatními měnami ještě oslabí. Později ale může své ztráty částečně korigovat, jestliže Trichetovy výroky trhy nepřekvapí. Objemy obchodů budou ale před zítřejším svátkem zřejmě nižší.

Forint v úterý vůči euru oslabil, po úvodních EUR/HUF 250,50 končil na 252,40. Důvod byl stejně jako u okolních středoevropských měn ve zhoršené náladě k rizikovějším teritoriím. Negativním prvkem bylo i varování druhého muže MMF před rozpočtovými deficity, které se nepodaří ani po současných škrtech dosáhnout požadovaných úrovní.
Dnešek je bez významných domácích událostí. Maďarská měna bude zřejmě sledovat pohyb okolních trhů a zpočátku může ještě oslabit. Jestliže tiskovka po zasedání ECB bude ale podle očekávání, pak by se propad forintu mohl zastavit popř. by mohl část ztrát smazat.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2026
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:04Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum
14:28Odhady Wall Street překonala i Morgan Stanley. Tradingová divize vykázala rekordní tržby
13:32Zisk Bank of America stoupl o 17 procent, překonal odhady
13:28Anthropic láká investory. Valuace by mohla přesáhnout 800 miliard dolarů
11:53Komentář analytika: ASML zvyšuje výhled tržeb na rok 2026, AI dál tlačí poptávku  
10:52Dvouciferný propad akcií Hermes a Kering: slabší výsledky a konflikt na Blízkém východě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m