Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Růst ekonomiky odpovídá prognóze

ČNB: Růst ekonomiky odpovídá prognóze

08.06.2007 13:10
Autor: 

Následuje komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 1. čtvrtletí roku 2007:
Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ se reálný HDP v 1. čtvrtletí 2007 meziročně zvýšil o 6,1 %. Po sezónním očištění a očištění o vliv počtu pracovních dní dosáhlo mezičtvrtletní zvýšení HDP 1,5 %. Český statistický úřad provedl k 7. červnu rovněž pravidelnou revizi ročních národních účtů za roky 2004 a 2005. Do této každoroční úpravy byly tentokrát navíc promítnuty i metodické a věcné změny související se sledováním příjmů a výdajů za služby ve vztahu k zahraničí. Tato revize se dotkla rovněž navazujících čtvrtletních ukazatelů mzr. růstu HDP v uplynulých třech letech.

Zveřejněný meziroční údaj za 1. čtvrtletí letošního roku je mírně (o 0,3 procentního bodu) vyšší ve srovnání s dubnovou prognózou ČNB, přičemž mezičtvrtletní změna byla vyšší ve srovnání s očekáváním ČNB o pouhou 0,1 p.b.

K dílčím odchylkám od prognózy ČNB došlo z hlediska struktury hospodářského růstu. Ve shodě s očekáváním ČNB došlo k dalšímu zrychlení růstu spotřeby domácností, jeho tempo však předčilo prognózu ČNB, když v 1. čtvrtletí letošního roku dosáhlo dlouho nevídané hodnoty 6,7 %. Zcela ve shodě s výhledem ČNB se naopak vyvíjela spotřeba vlády, která nepatrně meziročně vzrostla. Na druhou stranu se nenaplnil předpoklad ČNB o stabilně rychle rostoucích hrubých investicích do fixního kapitálu, jejichž dynamika neočekávaně prudce zpomalila na 1,5 % z předchozích rychlých temp růstu. Tato odchylka však byla více než vykompenzována výrazným zvýšením investic do zásob. V souladu s dubnovou prognózou ČNB došlo k udržení rychlého růstu obratů zahraničního obchodu zbožím a službami. Předstih růstu reálného dovozu zboží a služeb před jejich vývozem však vedl k mírnému meziročnímu snížení kladného salda čistého vývozu, zatímco ČNB očekávala naopak jeho slabé zvýšení.

Na straně tvorby hrubé přidané hodnoty zůstává v 1. čtvrtletí roku 2007 rychlý zejména růst ve zpracovatelském průmyslu, což souvisí s náběhem nových kapacit především v odvětvích orientovaných na vývoz. K růstu HDP však významně přispěly i obchod a stavebnictví, které zaznamenalo vysoce nadprůměrný růst (17,8 %) v důsledku mírné zimy. Ta se naopak negativně podepsala na tvorbě přidané hodnoty v odvětví energetického průmyslu a zásobování teplem, kde došlo k meziročnímu propadu o více než 40 %.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data