Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Vítězství Sarkozyho pravice může podpořit růst akcií

    ČTK: Vítězství Sarkozyho pravice může podpořit růst akcií

    18.06.2007 11:22
    Autor: ČTK

    Paříž 18. června (ČTK) - Vítězství pravice prezidenta Nicolase Sarkozyho ve víkendových parlamentních volbách ve Francii může podpořit růst tamních akcií. Tvrdí to analytici, které oslovila agentura Reuters. Investoři totiž spoléhají hlavně na slíbené ekonomické reformy, jejichž prosazení by nemělo být velkým problémem.

    Pravicové síly ve Francii získaly ve volbách většinu hlasů, i když čekaly více. Sarkozy by ale i tak měl mít možnost zavést dalekosáhlé reformy, které ovlivní daňový systém i trh práce. Cíl těchto plánů je jasný: výrazně podpořit hospodářský růst a přispět k tvorbě pracovních příležitostí.

    Sarkozyho spojencům ve volbách zřejmě ublížily úvahy o zvýšení daně z přidané hodnoty a nebýt jich, výsledek mohl být lepší. Hlavní analytička makléřské společnosti CM-CIC Securities Valérie Plagnolová ale tvrdí, že by ani oslabená pravice neměla zabránit tomu, aby vláda reformy prosadila tak, jak si naplánovala.
    "Trh viděl Sarkozyho květnovou volbu jako začátek větší flexibility a jako prostor pro snížení daní. V širším kontextu je to chápáno i jako změna finanční síly Francie, což se už v květnu projevilo v průzkumech spotřebitelské důvěry," řekla Plagnolová.

    Výsledek voleb se obecně očekával, takže z krátkodobého pohledu by neměl mít na akciový trh téměř žádný vliv. Výrazné dopady lze čekat až později, respektive po zavedení reforem. Sarkozy chce mimo jiné přispět k tomu, aby byl francouzský byznys konkurenceschopnější, a pokud se mu to podaří, akcie by to mohly pocítit.
    "U zahraničních investorů jsme zaznamenali určitou citlivost na volby. Má to souvislost s reformami, které by nová vláda podle některých analytiků mohla prosadit," poznamenal analytik makléřské společnosti Oddo Securities Pierre-Yves Gauthier.

    Premiér François Fillon v neděli řekl, že vítězství pravicových sil Sarkozymu dovolí prosadit reformy v plném rozsahu. Fillon, podobně jako ministři hospodářství Jean-Louis Borloo a práce Xavier Bertrand, své pozice obhájili už v prvním kole voleb.

    Vláda navrhla celý soubor reforem, kterými by se chtěla zabývat na zvláštní schůzi parlamentu. S projednáváním se má začít 26. června, tedy už příští týden.

    V návrhu reforem se počítá například s tím, že do daně z příjmu se nebudou započítávat přesčasy, ulehčit se má většině lidí, kteří splácejí hypotéku, a pravděpodobně projde návrh, aby obchody mohly mít otevřeno i v neděli. Přínos chystaných změn by měl pocítit třeba stavební sektor, ale i maloobchod.

    Nižší by mělo být maximální zdanění fyzických osob, daňovou úlevu by však měli pocítit i majetnější lidé. Návrh reforem totiž předpokládá, že ti, kteří platí daň z majetku, budou moci investovat až 50.000 eur do malých a středních firem a o tuto částku si pak snížit daňový základ.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.08.2026
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  
    14:39OPEC+ ztrácí vliv na ropný trh, zavřený Hormuz mu ukusuje z tržního podílu
    13:20Braňo Soták: Výsledky Nvidie jsou přehlídkou superlativů. Co víc si přát?  
    13:16UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL/ XS2188802404
    11:39Nvidia táhne vzhůru americké trhy, zatímco Evropa zaostává  
    10:31CrowdStrike překonal odhady nejen výsledky, ale i výhledem. Akcie jdou nahoru
    10:00Allwyn ve čtvrtletí zvýšil hrubý provozní zisk o 29 procent
    9:07Rozbřesk: Německo se nadechuje, ale vyhráno ještě nemá
    8:25Evropské trhy zahájí mírně pozitivně, výsledky dodala Nvidia  
    26.08.2026
    22:47Nvidia znovu doručila. Tržby i zisk více než zdvojnásobila
    17:22Recese?
    15:53Meta se dohodla na urovnání sporu o závislosti dětí na sítích. Zaplatí téměř 17 miliard dolarů
    14:55Plyn nahradil ropu jakožto hlavní riziko pro evropské dluhopisové trhy
    12:45Preview Nvidie: Nejde ani tak o čísla, jako o budoucnost AI investic  
    11:37Akcie při čekání na Nvidii spíše klesají, dluhopisy po poklesu výnosů drží pozice  
    10:52Šéfka MMF: Světová ekonomika si s šokem kvůli Íránu poradila lépe, než se čekalo
    10:28Sazby se musí kvůli odolné ekonomice zvýšit, varuje členka Výkonné rady ECB
    8:49Rozbřesk: Slovenský odliv mozků = český příliv talentu
    8:30Meta jedná o urovnání v případu závislosti teenagerů, Evropa otevře povětšinou v plusu  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.