Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Majitel OKD potvrdil zájem o vstup akcií na burzy na podzim

ČTK: Majitel OKD potvrdil zájem o vstup akcií na burzy na podzim

26.06.2007 14:33
Autor: 

Praha 26. června (ČTK) - Akcie majitele největší černouhelné firmy v tuzemsku OKD, společnosti New World Resources (NWR), by se mohly začít obchodovat na kapitálovém trhu na podzim. Přípravy na emisi akcií intenzívně probíhají, takzvané road show, tedy představení akcií investorům, by mohlo být zhruba v říjnu, řekl na dnešní tiskové konferenci finanční ředitel NWR Marek Jelínek. Potvrdil tím informace z počátku roku.

Jelínek však odmítl na dotaz ČTK uvést, zda se počítá s tím, že akcie NWR se budou obchodovat na pražské burze a v Londýně, jak uvedl list Czech Business Weekly. Pokud by akcie zamířily na pražskou burzu, byla by to teprve čtvrtá primární emise akcií pro tento trh, který strádá nedostatkem kvalitních akcií.

"Každé naše slovo je sledováno právníky," vysvětluje skoupost na informace člen představenstva a zástupce majitele dolů Zdeněk Bakala. "Jsme ve fázi velice intenzívní přípravy na emisi akcií," řekl Jelínek. Analytici s umístěním akcií v Praze počítají a nepochybují ani o tom, že by se tento typ akcií neprosadil. "I do budoucna bude o uhlí zájem a těžit se bude i nadále," uvedl analytik České spořitelny Jakub Židoň.

Akciovou emisi, kterou chce získat NWR peníze na financování dalšího rozvoje, původně NWR plánoval již na jarní měsíce. NWR pak dala přednost vydání emise dluhopisů za 300 milionů eur, asi 8,6 miliardy korun, nyní obchodovaných na irské burze. O emisi byl podle Jelínka více než sedmkrát vyšší zájem, než činila nabídka. "Cílem dluhopisů bylo i představit NWR investorům," dodal Bakala. Případný objem emise akcií nechtěl Jelínek upřesnit. "Myslím, že to bude kolem 400 až 500 milionů eur," odhadoval Židoň.

Stoprocentním akcionářem OKD je nizozemská společnost NWR B.V. Jediným majitelem NWR je na Kypru sídlící společnost RPG Industries SE, kterou z většiny ovládá seskupení více osob a investorů včetně finančníka a podnikatele Bakaly.

Akcie OKD se na pražské burze obchodovaly až do roku 2005, kdy je po výkupu akcií od menšinových podílníků tehdejší majitel Karbon Invest ovládaný Bakalou stáhl. Firma OKD následně prošla restrukturalizací a nynější NWR zahrnuje provozy, jež souvisejí s hlavním oborem podnikání - těžbou černého uhlí.

Váš názor
 • P.archanti nejprve vytlačili akcionáře za stokoruny a teď burza
  27.06.2007 7:05

  ...humus českého zák. prostředí pokračuje-ani se nedvím,že pantáta tunel je proti EU.
  Blood
 • Pozdě
  26.06.2007 14:55

  Zoufale pozdě
  Guru
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y